BAE, Libya’da kaçırılan 4 Asyalının serbest kalmasını sağladı

Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) bugün yapılan açıklamada, geçtiğimiz Temmuz ayında Libya’nın güneybatısından kaçırılan 3’ü Filipinli, 1’i de Güney Koreli 4 mühendisin, Libya Ulusal Ordusu Komutanı Mareşal Halife Hafter güçleri ile yapılan işbirliği sonrasında serbest bırakıldığını açıkladı.

BAE Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Asyalı 4 mühendis, BAE ve Mareşal Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu ile işbirliği ve koordinasyon içinde gösterdiği büyük çabalar sonucunda serbest bırakıldı. Tutuklular, ülkelerine iade edilmek üzere Abu Dabi’ye götürüldü” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamaya göre Filipinler ve Güney Kore’nin yardım talebi üzerine BAE, Libya Ulusal Ordusu ile iletişime geçti. Güvenli bir şekilde iade edildiler. Mühendisleri ülkelerine gönderme çalışmaları sürüyor.

4 mühendis, geçtiğimiz Temmuz ayında, Trablus’un 900 kilometre güneyinde Hasavna sıradağlarının bulunduğu bir bölgeden, bilinmeyen bir silahlı grup tarafından kaçırıldı.

Öte yandan Mareşal Halife Hafer güçleri, 4 Nisan’dan bu yana başkent Trablus’a bir dizi saldırılar gerçekleştiriyor. Saldırı başladıktan sonra bir aydan fazla geçmesine rağmen Hafter güçleri Trablus’a ilerleme kaydedemedi. Libya’daki durum çıkmaza girdi.

Şarkul Avsat