Norveç, Venezuela’daki taraflar arasında arabuluculuk yaptığını doğruladı

Norveç hükümeti tarafından bugün yapılan açıklamada, Venezuela hükümeti ve muhaliflerinin temsilcilerinin ülkede 4 aydır devam eden siyasi krizin çözülmesi için Oslo’nun gözetimi altında görüşmeler gerçekleştirildiği belirtildi.

Norveç Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Norveç, Venezuela’daki kilit siyasi aktörlerin temsilcileri arasında ülkedeki duruma çözüm getirmeyi amaçlayan keşif aşamasında temaslar gerçekleştirdi. Katılımcı taraflara çabaları için teşekkür ederiz. Ülkede barışçıl bir çözüm arayışını desteklemeye devam etme isteğimizi tekrar ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland’ın Havana’ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Küba tarafından dün yapılan açıklamada, Venezuela’daki krize bir çözüm bulmaya katkıda bulunma isteğini belirtti.

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez Parrilla, Freeland ile gerçekleştirdiği toplantının ardından yaptığı açıklamada “Küba, Venezuela Hükümeti ile devletlerin egemenliğine ve uluslararası hukukun ilkelerine saygı göstererek diyaloğu teşvik eden girişimlere katılmaya hazırdır. Güç kullanımı tehdidi veya insani sonuçlarla birlikte tek taraflı zorlayıcı ekonomik yaptırımların uygulanmasını reddettiğimizi vurguluyoruz” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan 64 ton ilaç ve diğer tıbbi malzeme taşıyan üçüncü bir insani yardım uçağı geçtiğimiz Çarşamba günü Çin’den Karakas’a ulaştı.

65 ton insani yardım taşıyan ilk Çin uçağı 29 Mart’ta Venezuela’ya ulaşmıştı. İkinci uçağı 71 tonluk malzeme ile gönderilmesi Venezuela’da ciddi bir kıtlık yaşandığını ortaya koydu.

Şarkul Avsat