Sisi, Guinness rekoru kıran köprünün açılışını gerçekleştirdi

Kahire’nin iki yakasını bağlayan ‘Tahya Mısr’ (Yaşasın Mısır) adlı dev asma köprünün açılışını gerçekleştirdi.

Köprüyle birlikte bir dizi büyük proje de devam ediyor. Altyapıyı iyileştirme amacıyla yapılan bu projeler, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin 2014 yılında yönetimi devralmasıyla başlamıştı.

Sisi, köprünün açılışı töreninde yaptığı konuşmada, kamu projelerinin açılışının hızlanmasını istediğini belirtti. Bunu gerçekleştirmek için proje sürelerini kısaltıp zamandan tasarruf etmeye çalışacaklarını ifade etti.

Mısır devlet televizyonu, Sisi’nin bazı gençlerle Tahya Mısr Köprüsü’nün hatıra anıtının önünde bir araya geldiği görüntüler ile birlikte Başbakan Mustafa Medbuli, Ulaştırma Bakanı Kâmil El-Vezir, Genelkurmay Başkanı ve köprü çalışanlarıyla birlikte çekildiği hatıra fotoğraflarını yayınladı.

Kahire’nin kuzeyinde, şehir merkezine yakın bir konumda yer alan ve Kızıldeniz’i kuzeybatıdaki Akdeniz kıyılarına bağlayan önemli bir proje olan köprü ile başkent Kahire’deki yoğun trafiğin azaltılması hedefleniyor.

 

KÖPRÜ GUİNNESS REKORLAR KİTABI’NA GİRDİ

67,3 metre genişliğe sahip olan köprü, 6 gidiş ve 6 geliş olmak üzere toplam 12 şeritten oluşuyor. Guinness Rekorlar Kitabı Bölge Direktörü Talal Ömer, yaptığı açıklamada, “Köprü, Guinness Rekorlar Kitabı’na dünyanın en geniş köprüsü olarak girdi. Bir önceki rekor, 65,2 metre ile Kanada’da kaydedilmişti” şeklinde konuştu.

Şarkul Avsat