Suudi Arabistan’da ikamet yasasını değişiyor, petrole bağımlılık azalıyor

Suudi Arabistan, ekonomisinin petrole bağımlılığını azaltmak ve yabancı yatırımcıları çekmek için kalıcı ikamet programını onayladı.

Petrol dışı gelir arayışında olan Suudi Arabistan, yabancı yatırımcıların ülkedeki rollerinde düzenleme yapmaya karar verdi.

Suudi Arabistan Resmi Ajansı’na göre, yabancıların mülk edinmelerine izin veren yasa uyarınca, uygun olanlar belirsiz bir süre ya da bir yıllık yenilenebilir konut için başvurabilirler.

Hükümet, çarşamba günü kesin onay verdikten sonra 90 gün içinde programın içeriğini detaylandıracak.

Suudi Arabistan Ekonomi Bakanı Muhammed et-Tuveyciri, bu yasa değişikliğinin ‘yatırımcılar ve yetenekli iş adamları’ için olduğunu söyledi.

YABANCI YATIRIMCILARA 10 YILLIK SÜRE

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) de geçtiğimiz günlerde varlıklı yabancıların 10 yıllık bir süre için başvuruda bulunmalarına izin verecek bir planı onayladı.

Uzun vadeli bir Suudi ikamet programı fikri, ilk olarak 2016 yılında ekonominin petrole olan bağımlılığını azaltma ve doğrudan yabancı yatırımları artırma planının bir parçası olarak Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından dile getirilmişti.

Aynı dönemde Prens, programın 2020 yılına kadarki yıllık gelirinde yaklaşık 10 milyar dolar arış olacağı yönündeki düşüncelerini de dile getirdi.

SUUDİ ARABİSTAN’IN ÜÇTE BİRİ YABANCI

Resmi istatistiklere göre, Suudi Arabistan nüfusunun üçte birinden fazlasını yabancılar oluşturuyor.

Nasser Saidi & Associates’in  Başkanı ve Dubai Uluslararası Finans Merkezi’nin Eski Baş Ekonomisti Nasser Saidi, sistem için ‘doğru yönde bir adım’ olduğunu ancak ‘kalıcı bir çözüm olmadığını’ ifade etti.

Saidi, “Gerçekten ilerlemek ve yenilik yapmak istiyorsanız, tüm sponsorluk sisteminin kaldırılması gerekiyor” diyerek sistemin eksikliklerini dile getirdi.

Bu yasa değişikliğini onaylamayan Suudi Arabistanlılar “Suudi Arabistan için Suudiler” sloganlı kampanya yürütüyor.

Arabian Business