Uluslararası Balsam Örgütü, 2 bin 500 kişiyi tedavi etti

Uluslararası Balsam Örgütü yaptığı açıklamada şu ana kadar 2 bin 500 hastaya açık kalp ameliyatı, göz, pediatri ve üroloji gibi alanlarda ücretsiz tedavi sağladığını duyurdu.

Yaklaşık 19 ay önce kurulan örgüt, Yemen ve Tanzaya’yı ziyaret ederek açık kalp ameliyatlarında kullanılan ileri teknolojiye sahip tıbbi cihazlar bağışladı. Söz konusu bağışlar arasında solunum cihazı da bulunduğu bilgisi verildi.

Bin 900 hastayı muayene eden örgüt ayrıca tedavi için gerekli ilaçları da tedarik etti. 334 anjiyo, 55 açık kalp ameliyatı ve 46 çocuk ameliyatı gerçekleştirdi.

Örgüt bununla da yetinmeyerek gittiği bölgelerdeki sağlık personeli için eğitim programları da düzenledi.

İmam Muhammed bin Suud İslam Üniversitesi Kalp Cerrahisi Profesörü ve Uluslararası Balsam Örgütü İcra Direktörü Emad Buhari, kuruluşun sunduğu hizmetlerle konumu, cinsiyeti ve dini ne olursa olsun ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatacağını söyledi.

Buhari basın açıklamasında Uluslararası Balsam Örgütü’nün tıp alanında fark yaratacak şekilde hizmet veren uluslararası bir kuruluş olduğunu belirterek örgütün sınırlı imkanlara sahip bölgelerde sağlık hizmetlerini desteklemeyi hedeflediğini vurguladı.

Buhari ayrıca örgütün uluslararası hukuk ilkelerine bağlı olduğunu, profesyonel bir anlayışla yerel ve uluslararası bağışçılarla yardımlaşma konularında tam şeffaflık gösterdiğini belirtti.

Şarkul Avsat