ExxonMobil, Basra’daki personellerini tahliye ediyor

ABD’nin Irak’taki Büyükelçiliği’nde görev yapan memurlarını geri çekmesinin ardından ABD’nin büyük petrol şirketlerinden biri olan ExxonMobil’in de Irak’tan çekildiği bildirildi.

Irak’ın güneyindeki Basra’da yer alan Kurna petrol sahalarında faaliyet gösteren ExxonMobil’in personellerini tahliye ettiğini açıklandı. Edinilen bilgilere göre dün cuma gününden itibaren personellerini gruplar halinde çeken şirketin bir başka grubu da bu sabah Irak’ta ayrıldı.

Şirket personellerinin bazılarının Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki ofisine yerleştirirken, bir kısmının hala Basra’da kaldığı belirtildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Irak Petrol Bakanlığı ExxonMobil’in personellerinin tahliyesinin Basra’da petrol üretimine etki etmeyeceğini duyurdu.

Öte yandan Suudi Arabistan ve bazı Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri, ABD’nin, güçlerini Basra Körfezi ve Körfez ülkelerinin sularında yeniden konuşlandırma talebini kabul etti.

Şarku’l Avsat’ın kaynaklarından edindiği bilgiye göre onay, ABD ile Körfez ülkeleri arasındaki ikili anlaşmalar temelinde verildi. Körfez-ABD anlaşması, İran’ı, özellikle de bölgenin güvenliğini ve istikrarını tehlikeye atan davranışlarından kaynaklanabilecek olası saldırılardan caydırma hedefleniyor.

Şarkul Avsat