Suudi Arabistan ve BAE’den Yemen’deki öğretmenlere 70 milyon dolar

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen’in eğitim sektöründeki açığı kapatmak için maaşları askıya alınmış olan Yemenli öğretmen ve öğretmenlere 70 milyon dolarlık maddi destek sağladı.

Okullar Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF ile temel örgün eğitimlerini sürdürmeleri için çalışmaya devam edecek ve öğrencilere kapılarını açmaya devam edecek.

3,7 MİLYON YEMENLİ ÇOCUĞA FAYDA SAĞLAYACAK

Yardım anlaşması Riyad’da Kral Selman İnsani Yardım ve İşler Merkezi Genel Danışmanı Dr. Abdullah bin Abdülaziz El Rabiah, BAE Uluslararası İşbirliği Sekreteri Yardımcısı Sultan Muhamed Al Şemsi ve UNICEF Arap Körfezi Ülkeleri Temsilcisi Al Tayeb Adam imzaladı.

Riyad yönetiminin 35 milyon dolar Abu Dabi yönetiminin de 35 milyon dolar olarak yaptığı yardımların süreceği belirtildi. Projenin Yemen’in çeşitli valiliklerinde 136 bin 799 kişiye fayda sağlayacağı belirtildi.

UNICEF’in Arap Körfezi ülkeleri temsilcisi olan Tayeb Adam, Yemen’deki öğretmenlere ve Yemen’deki çocuklara sağlanan bu desteğin 3,7 milyon Yemenli çocuk için hayati önem taşıdığını ve çoğunun bu yardımdan faydalanacağını belirtti.

El-Tayeb Adam, öğretmenleri desteklemenin yerel ekonomiyi artırmaya yardımcı olacağını ve ailelerin alım güçlerini arttıracağını söyledi.

UNICEF temsilcisi, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Yemen, Irak, Suriye, Bangladeş, Afrika ülkeleri ve diğer ülkelerdeki çocuklara yardım etme konusunda cömert desteklerini takdir ettiklerini belirtti. Yemen’de kolera riskini azaltma ve koleranın yol açtığı hastalıklara karşı savaşma konusunda yeni bir anlaşma imzalandığını belirten Tayeb Adam iki ülkenin 40 milyon dolarlık bir desteğinin daha olacağını belirtti.

Al Arabiya