Araplar uzaya bir uydu daha yolluyor

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Uzay Ajansı ve Exolaunch, öğrenciler tarafında geliştirilen MeznSat 2019 uydusunun yörüngeye girmesini sağlamak için anlaşma yaptıklarını açıkladı.

BAE Uzay Ajansı ve Exolaunch arasında gerçekleşen anlaşma, geçtiğimiz Mart ayı, Abu Dabi’de düzenlenen Global Uzay Kongresi’nde imzalandı.

Resü’l Hayme Amerikan Üniversitesi ve Halife Üniversitesi’nden öğrenciler, BAE’nin atmosferindeki metan ve karbondioksit seviyelerini ölçmek için kısa dalga kızılötesi spektrometre kullanarak çalışabilen MeznSat’ı geliştirdi.

Öğrenci grubu, uydudan Halife Üniversitesi’nin YahSat Laboratuvarı’ndaki yer istasyonuna gönderilen verileri izleyip, işleyerek analizde bulunacaklar.

BAE Uzay Ajansı Genel Müdürü Dr. Muhammed el Ahbabi, “MeznSat projesi, BAE Uzay Ajansı’nın kapasitesini geliştirmeyi ve bilimsel araştırmaları desteklemeyi hedefliyor. Uydu, Dünya’nın atmosferini incelemek ve gezegenimizin karşılaştığı birçok zorluğun üstesinden gelmesi konusunda kilit bir rol oynayacak” diye konuştu.

Ajansta yer alan Uzay Projeleri Başkanı Abdulla el Marar, önümüzdeki aylarda MeznSat’ın yörüngede verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için simüle edilmiş bir uzay ortamında testlere tabi tutulacağını söyledi.

BAE’NİN UZAYA GÖNDERDİĞİ DİĞER UYDULAR

BAE Uzay Ajansı, 2014 yılında kurulduğundan bu yana birçok uydu fırlattı.

Tamamı Emirlik mühendisleri tarafından inşa edilen ilk uydu KhalifaSat, Ekim 2018’e kadar fırlatılmadı.

Uzay Ajansı kurulmadan önce BAE, Airbus, YahSat 1A – 1B,Boeing ve Thuraya 1,2,3 tarafından yapılan uyduları fırlatmıştı.

Kısa bir süre önce, Kasım 2018’de BAE’de yapılan MYSAT-1 başarı ile fırlatıldı. Uydu, Halife Üniversitesi’nden 20 kişilik bir ekip tarafından hazırlandı.

BAE, 2020 yılında, Arap ülkeleri arasında Mars’a giden ilk ülke olma planı üzerinde çalışıyor. Uydunun ise, 2021 yılında Mars’a varması planlanıyor.

The National