Rabıta’dan 28 ülkede Ramazan programı

Dünya İslam Birliği (Rabıta), yoksul ve muhtaçlara yardım etmek amacıyla gerçekleştirilen ‘Oruçlunun İftarı’ (İftaru’s Saim) ve ‘Hayır Sepetleri’ isimli yıllık programlarını Asya, Avrupa ve Afrika’da bulunan 28 ülkede gerçekleştirdi.

Rabıta’dan yapılan açıklamada, 28 ülkede 2 milyondan fazla kişinin yararlandığı yarım milyondan fazla gıda ve yardım kolisi dağıtıldığı belirtildi.

Rabıta Sözcüsü Abdulvehhab eş- Şehri, Rabıta’nın temsilcisi Dünya Yardımlaşma, Bakım ve Geliştirme Kurumu’nun söz konusu ülkelerdeki fakir ailelere bu kumanyaların ulaştırılması için heyetler oluşturulduğu ifade etti.

Şehri, bu yardımlardan ilk bölümün Mısır, Güney Afrika, Ürdün, Afganistan, Bangladeş, Çad, Komorlar, Cibuti, Sudan, Nijerya’ya iletildiğini söyledi. İkinci grupta ise Sri Lanka, Lübnan, Uganda, Togo, Malavi, Senegal, Moritanya, Tunus ve Bosna Hersek’in yer aldığını ifade etti.

Sözcü, ayrıca Rabıta’nın göçmen ve mültecilerin bulunduğu 9 ülkede ‘Oruçlunun İftarı’ programına ek olarak hayır sepetleri dağıtıldığını ifade etti. Şehri, Somali, Yemen, Sudan, Lübnan’daki Suriyeli ve Filistinli mülteciler, Ürdün’deki Suriyeli ve Filistinli mülteciler, ayrıca Bangladeş’teki Myanmarlı mültecilerin bu 9 ülkenin kapsamında olduğuna işarette bulundu. Rabıta’nın bu projeler aracılığıyla yardıma muhtaç, mülteci, sürgün edilen kişilerin ailelerine neşe ve mutluluk ulaştırmayı ve sosyal bağları güçlendirmeyi, herkes arasında dayanışma ilkesinin kurulmasını istediğini belirtti.

Şehri, Rabıta’nın Afrika, Asya ve Avrupa kıtalarında ‘Oruçlunun İftarı’ ve ‘Bayram Koçu’ (Kebşu’l İyd) programlarını gerçekleştirmeye devam ettiğini ifade etti. Ayrıca 213 milyon doları aşan bir meblağ ile 30 milyondan fazla kişinin bu programlardan faydalandığına işarette bulundu.

Şarkul Avsat