Savaş, Veysel Karani‘nin memleketini tehdit ediyor

Yemen‘de 5 yılı aşkın süredir devam eden savaş ve ihmaller, Veysel Karani‘nin memleketi olan Zebid’deki tarihi ve kültür mekanlarını tehdit ediyor. Kentin adeta simgesi haline gelen çok sayıda tarihi mekan, yıkım ve yağmalamaya maruz kaldı. Yüz yıllara meydana okuyan bu tarihi mekanlar adeta yok olma tehlikesi yaşıyor.

Yemen’de uzun süredir savaşın devam etmesi sebebiyle tarihi mekanların en çok zarar gördüğü kentlerin başında Hudeyde bulunuyor.  Hudeyde’de  aynı zamanda ünü tüm İslam dünyasına yayılan büyük zat Veysel Karari’nin de memleketi Zebid bulunuyor. 2400 yıllık Zebid kenti Yemen’in ilk İslam şehri olarak da biliniyor. Belde hicri 204 yılında Zeydiye devletinin kurucusu Ali Muhammed Bin Ziyad tarafından alınmış.

Zebid çarşısında yer alan Kasriya Medresesi, Resuliye devleti tarafından kurulan 40 medreseden biri olmasının yanı sıra yüz yıllardır ayakta duruyor. Yıllarca ihmal edilen bu medrese şuan bir fırın olarak kullanılıyor.

ZEBİD DÜNYA TARİHİ KÜLTÜR MİRASI LİSTESİNDE

Zebid içinde barındırdığı tarihi ve arkeolojik mekanlar bakımından UNESCO tarafından 1993 yılında dünya tarihi mirası listesine alındı. Zebid ayrıca 1998 yılında dünya tarihi şehirleri arasında yerini aldı. Ancak, birçok ihmal ve yağmalama sebebiyle çok sayıda tarihi yapının zarar görmesi üzerine  2000 yılında Zebid tehlikede olan dünya tarihi mirası listesine alındı.

TARİHİ ALANLAR YOK EDİLİYOR

Yemenli Aktivist Ahmed El Naimi, fırına dönüştürülen medresenin, daha önce ilim öğrenen talebelere yemek pişirilen bir aşevi olduğunu ifade ederek, bu tarihi mekanın Husiler tarafından yönetimin olmaması sebebiyle birilerine kiralanarak bu şekilde ihmal edildiğini söyledi.

Yeni Yemen’e açıklamalarda bulunan Naimi, Veysel Karani’nin memleketi Zebid’e tarihi mekanlara en büyük zararın Husiler tarafından bu mekanların askeri kışlaya dönüştürülerek verildiğini aktardı.

Naimi,”Son olark 6 ay önce Husiler El Bişiye Medresesi’ni silah deposu olarak kullanıyordu. Koalisyonun hava saldırısı ile imha edildi.” dedi.

Husiler’in tarihi eserleri yağmalamaya çalışması ile ilgili konuşan  El Naimi, “Kentin tarihi eserlerini 900 yıldır bazı aileler tarafından korunuyordu. Husilerin gelmesi ile birlikte Dar El Mahtutat merkezindeki bulunan tüm eserler Husilerin yağmalama girişimine karşı bu aileler tarafından saklandı.” dedi.

BİRÇOK TARİHİ ESER YAĞMALANDI

İslami Eğitim ve Bilim Örgütü (ISESCO) 21 Ocak 2019’da yayınladığı raporunda Husiler’in Zebid Kütüphane’sinden çok sayıda el yazması ve tarihi ve nadir bulunan kitapları yağmaladığını ortaya koydu. ISESCO Genel Müdürü Abdulaziz El  Tuvaijri, Husiler tarafından yağmalanan el yazması eserlerin ve kitapların paha biçilemez bir tarihi mirası temsil ettiğini kaydetti.

Yeni Yemen