Tunus’ta terör saldırısı engellendi

Tunus İçişleri Bakanlığı, Samama Dağı’nda bir patlayıcı deposu bulunduğunu muhtemel güvenlik güçlerini hedef alacak muhtemel bir terör saldırısının engellendiğini açıkladı.

Açıklamada, Kassarin bölgesindeki Ukbe Bin Nafi terör örgütüne bağlı unsurlar tarafından, Tunus  güvenlik güçlerinin terör eylemlerine karşı mücadelede başarı sağlamasının ardından teröristlerin varlığını kanıtlamak amacıyla saldırı düzenlemek  için  plan yaptıkları aktarıldı.

Güvenlik kaynakları, Ukbe Bin Nafi örgütünün, Ramazan ayında güvenlik güçleri ve askeri birimleri hedef alacağına dair istihbarat bilgileri elde edildiğini belirterek, terör eylemi için hazırlık yapılan Samama Dağı’ndaki bir patlayıcı deposunun bulunduğunu kaydetti. Kaynaklar ayrıca, Tunus Terörle Mücadele Ekipleri’nin, söz konusu depoda, çok sayıda patlayıcı madde ele geçirdiğini de belirtti.

Tunus istihbarat servisleri, dağlık bölgelerde Ramazan ayının 12 ila 17’si arasındaki dönemde, 2013 ve 2014 Ramazan aylarında askeri devriyeyi hedef alan ve toplam 22 askerin hayatını kaybettiği kanlı saldırılar benzeri bir terör tehdidine karşı uyarıda bulunmuştu.

Bu tehditler ayrıca, özellikle Kassarin,Sidi Bu Zeyd ve Cendube illeri olmak üzere Tunus ve Cezayir arasındaki sınır bölgelerini de kapsıyordu.

Güvenlik güçleri ayrıca, Sidi Bu Zeyd’de terör örgütü DEAŞ’a bağlı olan Cund el-Hilafe’ye mensup üç unsuru da etkisiz hale getirmeyi başardı.

Şarkul Avsat