Afrika yayıncılığını desteklemek için 800 bin dolarlık anlaşma

Dubai Cares, Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin (IPA) Afrika’daki programlarına erişimini genişletmek, sürdürülebilir kalkınma, eğitim ve yayıncılık konularında yeni girişimlerde işbirliği yapmak için dört yıl boyunca 2.938.800 AED (800.000 ABD Doları) sağladı.

Kenya ve Fas, daha sonraki aşamalarda açıklanacak diğer yararlanıcı ülkelerle birlikte ilk odak ülkeler olarak tanımlanmıştır.

IPA Başkan Yardımcısı Sheikha Bodour bint Sultan Al Qasimi ve Dubai Cares İcra Kurulu Başkanı Tarık Al Gurg tarafından Mutabakat Muhtırası Mutabakat Muhtırası imzalandı.

Al Qasimi, yeni ortaklık hakkında, “Afrika’daki çalışmalarımız, kelimelerden eyleme hızlı bir şekilde geçmeye dayanıyor ve Dubai Cares, ortak olmayı umabileceğimiz en çevik, duyarlı ortaklardan biri. IPA ve Dubai Cares, Afrika yayıncılığının geleceğini dönüştürmek için yenilikçi, tekrarlanabilir çözümler uygulamak için yayıncılar, politika yapıcılar ve sivil toplum dahil olmak üzere bir dizi ortak ortakla birlikte çalışacak.” dedi.

Afrika ve Arap dünyasının genç ve gittikçe artan şekilde dijital olarak birbirine bağlanan topluluklara sahip olduğunu vurgulayan Al Gurg, “Bu nedenle yayıncılık endüstrisi, sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlama konusunda önemli bir potansiyele sahip. Bu ortaklık sayesinde, IPA ve yerel uygulama ortaklarıyla birlikte, birçok Afrika ülkesinin Birleşmiş Milletlerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefini 4 gerçekleştirmesini engelleyen ders kitabı kıtlığı ve kırsal okuryazarlık gibi zorlu sistemik zorluklar üzerinde çalışacağız.” dedi.

2018’de IPA, Afrika yayıncılığının geleceğini şekillendirecek yaratıcı düşünce, işbirliği ve eylem için kıta çapında, çok sektörlü bir platform haline gelen Afrika Semineri serisini başlattı. IPA’nın seminerleri ve Dubai Cares gibi kuruluşlarla olan işbirliğiyle, sürdürülebilir kalkınmayı desteklerken, Afrika yayıncılık endüstrisinin en önemli zorluklarına yenilikçi, tekrarlanabilir çözümler üretiyor.

WAM