Cerrahlar mükemmel ‘Arap kadınını’ böyle tanımladı

Çarpıcı gözler, belirgin elmacık kemikleri ve dolgun dudaklar, Orta Doğu kadınları arasında en çok arzu edilen yüz özellikleri olarak belirlendi.

Orta Doğu bölgesinde cazip olarak kabul edilen güzellik algısını ortaya koymak üzere yola çıkan bir grup cerrah, araştırma yapmak için bir araya geldi.

Bölgedeki Tıp uzmanları güzellik algısının sosyal statü, ırk ve kültürel faktörlere göre nasıl değiştiğini görmek için böyle bir araştıma yapmaya karar verdi.

Oval veya yuvarlak yüzler, belirgin, yükselmiş kaşların ve büyük badem şeklindeki gözlerin Orta Doğu kadınları tarafından sıklıkla tercih edildiği ortaya çıktı.

İyi tanımlanmış dolgun yanaklar, küçük, düz bir burun, dolgun dudaklar, belirgin çene hatları, estetik ameliyatını düşünenlerin hayal ettikleri bir yüz olduğu görüldü.

Araştırma, her biri ortalama 13 yıldan fazla deneyime sahip, Orta Doğu’dan 17 dermatolog ve plastik cerrahın bir araya gelmesiyle yapıldı.

ESTETİK ORTA DOĞU KADINLARI ARASINDA POPÜLER

Söz konusu araştırmalar, estetik ameliyatın Orta Doğu kadınları arasında giderek daha çok popüler olduğu ve kültürel olarak kabul edilebildiğini gösteriyor. Dubai,  bazı tahminlere göre Hollywood’dan daha çok kozmetik kliniğe sahip.

İlginç bir şekilde, Instagram’ın ortaya çıkışından 3 bin 300 yıl önce ölen, Mısır kraliçesi Nefertiti’nin, Orta Doğu güzelliğinin algıları üzerine kalıcı bir miras bıraktığı düşünülüyor.

Uzmanlara göre günümüz güzellik ikonları arasında Suudi Arabistan Prensesi Ameera Al Taweel, Ürdün Kraliçesi Rania ve Lübnanlı aktris Nadine Njeim yer alıyor.

Bölgede, dudaklar ve yanakların ardından gözler en önemli yüz özellikleri olarak görülüyor ve tüm etnik gruplarda “doğal ten renginden daha açık” olmak evrensel bir arzu.

The National