Ruhani: Bu şartlarda müzakere olmaz

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, müzakere taraftarı olduklarını ancak ülkesinin yaşadığı şu anki şartlar altında bunun mümkün olmadığını söyleyerek, İran’ın bir ekonomik savaşta olduğunu ifade etti.

Ruhani bugünkü şartlar altında müzakerenin mümkün olmadığını söyleyerek, ”Devlet olarak ABD ve yaptırımlar karşısında direniş ve mücadelede görüş birliğine sahibiz” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray’ın 40 yıldır İran aleyhinde siyaset yürüttüğünü ve bugün İran karşıtı tüm isimlerin Beyaz Saray’da bir araya geldiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Ruhani, kendilerinin gerginliği başlatan taraf olmadıklarını belirterek, ”Düşman gerginliği İran’ın başlatmasını istiyordu ancak bunu yapmadık. Bazıları nükleer anlaşmadan çıkmamızın peşindeydi. Eğer ABD’nin tahrikleriyle nükleer anlaşmadan çıksaydık, bugün hükümetin halka yönelik attığı adımları savunmak çok ağır ve zor bir hal alırdı. Böyle bir durumda ABD’nin dışında uluslararası kamuoyu ve BM de ülkemize karşı yaptırım uygulardı” ifadelerini kullandı.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD ve yaptırımlar karşısında mücadele ve direnişte devletin görüş ayrılığında olmadığını belirterek, “Elbette müzakere taraftarıyız ancak bugünkü şartlar altında müzakere mümkün değil” dedi.

İran Devrim Muhafızları Komutanı’nın, Tahran’ın savaştan korkmadığı yönündeki açıklamasına cevap veren ABD Başkanı Donald Trump, ABD’ye yönelik herhangi bir tehdidin İran’ın ‘resmen sonu’ olacağını söylemişti.

Trump geçtiğimiz Pazar akşamı Fox News haber kanalına verdiği röportajda, “İran’ın nükleer silah edinmesini izin vermeyeceğim. Savaşmak istemiyorum ancak İran gibi pozisyon alan bir ülkenin nükleer silah edinmesine izin veremezsiniz. Bunun olmasına izin yok” diye konuştu.

Şarkul Avsat