Cezayir Ordusu: Politik beklentilerimiz yok

Cezayir Genelkurmay Başkanı Ahmed Kayid Salih, bugün yaptığı açıklamada ordu kurumunun siyasi hiçbir beklentisi olmadığını belirtti. Ordunun bilgelik ve öngörü sayesinde komplo ve entrikaları başarısızlığa uğrattığını vurguladı.

Cezayirli en-Nahar televizyon kanalının haberine göre Salih açıklamasında, “Herkes bilsin ki ülkemize anayasal görevlerimize uygun olarak hizmet etmek dışında siyasi arzularımız yok. Tüm amacımız, parlak ve güvenilir gelecek inşa etmek. Ulusal ordu ve yönetimi tetikte idi. Bilgelik, öngörü, gelişmelerin takibi ve olayları ileri bir düzeyde anlayış ile komplo ve entrikaları başarısızlığa uğrattı” ifadelerini kullandı.

Dün Cezayir’in başkentinde öğrenci ve öğretmenler, Genelkurmay Başkanı’nın desteğiyle 4 Temmuz’da gerçekleştirilmesi planlanan seçimleri protesto etti.

Genelkurmay Başkanı Salih, geçtiğimiz Pazartesi günü yaptığı konuşmada, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılması, anayasa boşluk tuzağı ve sonucunda ortaya çıkabilecek riskler ve istenmeyen aksaklıklardan kaçınılmasına imkan tanır” şeklinde konuşmuştu.

Kayid Salih ayrıca, Buteflika’nın istifasından hemen sonra başlayan ve eski cumhurbaşkanının yakınında bulunan iş adamlarını ve siyasi yetkilileri hedef alan yolsuzlukla mücadele kampanyasını savundu.

Şarkul Avsat