‘Suudi Arabistan Yeşil Kartı’ girişimciler için ne anlama geliyor?

Suudi Arabistan kabinesi tarafından kısa bir süre önce onaylanan ‘Suudi Arabistan Yeşil Kart’ sistemi, yetenekli yabancıların, sermaye yatırımcılarının ve girişimcilerin bir sponsora ihtiyaç duymadan Suudi Arabistan’da yaşamalarını ve çalışmalarına izin verecek.

Girişimcilik danışmanı Suudi yazar Dr. Taghreed Al-Saraj, sermaye yatırımcılarını desteklemek amacıyla Suudi kabinesinin onayladığı ‘Yeşil Kart’ sistemini değerlendirdi:

Gençliğimde ve yetişkinliğimde ABD’de, İngiltere’de ve başka ülkelerde yaşadım, insanları fırsatlar için göç etmeye teşvik eden oturma planlarının etkisini gördüm ve bu programların bu ülkelere getirdiği büyümeyi ilk elden tecrübe ettim. Suudi Yeşil Kart planının, ülkemize petrole bağımlı azaltan ekonomik büyümeyi getirmesi ve 2030 vizyonumuza ulaşmamıza yardımcı olacağı konusunda çok iyimserim.

Peki, bu plan Suudi pazarına girmek isteyen yabancı girişimciler için ne anlama geliyor? Her şeyden önce, gerçek statülerini “girişimciler” olarak özgürce ilan etmelerini ve Suudi Arabistan’da yasal statüye sahip olmak için tam zamanlı bir günlük iş almadan kendi girişimlerinde tam zamanlı çalışmalarını sağlayacaktır. Bu adım tek başına büyük bir yükü kaldırıyor. Bir üst aşamaya çıkarmak ve geliştirmek için kendi girişimlerine odaklanacaklar. Bu kişilere, işlerini genişletmek ve uygun gördüklerini işe almak için gerekenleri yapma özgürlüğü vermek esastır.

Upskillable şirketinde Amerikalı kurucu ortağım olan Tim Abbott ile bu adımın, Suudi Arabistan’da part-time çalışanlar için ne ifade ettiğini konuştuk ve bana şunları söyledi:

“Bence bu adım Suudi Arabistan’a bir inovasyon dalgası getirecek ve burada pek çok parlak fikrin ortaya çıkmasına neden olacak. Ayrıca, Suudi Arabistan’da yaşayan bazı yabancılar, işlerini yerel ortaklarla yasal çerçeve olmadan başlatmaya çalışırken, geçmişte yaşadıkları sömürüyü ortadan kaldıracağına inanıyor. Bu yeni adımın yarattığı heyecan bulaşıcı ve insanlar bu gelişmenin açıklığa kavuşmasını bekliyor.”

Yeşil Kart, Suudi Arabistan için büyük bir ekonomik teşvik olacak.

Arab News