Suudi Arabistan’ın güneyinde geleneksel sahur sofrası

“El Tenur el cenubi” ismiyle tanınan ekmek; yabani un, arpa ve mısır barındırıyor ve bu eski geleneklere dayanan miras niteliğindeki ekmek Ramazan günlerinde, Suudi Arabistan’ın güneyindeki kadınlar tarafından sıkça pişiriliyor.

Ramazan ayında özellikle ülkenin güneyinde oldukça popüler olan bu sahur sofrası fırında pişirilen geleneksel mutfaktan esintileriyle özel lezzetleri barındıran nesiller boyunca sürdürülen bu miras aktarılarak zamana meydan okumayı başarmış.

EVLENECEK KIZLAR İLK ÖNCE BU EKMEĞİ PİŞİRİYOR

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte, Suudi Arabistan’ın güneyindeki Asir, Necran ve Cazan bölgelerinde kadınların hazırladığı bu ekmek Mifa adıyla tanınan sahur sofrasının demirbaşlarından.

Asir’de ünlü bir aşçı olan Umm Şaker, “Al Arabiya.net” ile Mifa sofrasının ayrıntılarını konuştu: “Suudi Arabistan’ın güneyindeki kokulu ve eski bir gelenek olan Tenur ekmeğinin yapımı bir bölgeden diğer bölgeye değişiyor. Ülkenin güneyindeki şehir, köy ve kasabalarda sıkça üretilen ve tüketilen bu ekmek özellikle yaşlı kadınlar tarafından yoğurularak yeni nesle aktarılmaya çalışılıyor. Süt bal ve çeşitli soslarla ikram edilen bu ekmeği yapmak güneyli kadınların vazgeçilmez hatta evlenecek kızlara da ilk önce bu ekmeği yapmayı öğretiyorlar.” Dedi.

Ekmeğin yapılış aşamasının da bir hayli zorlu olduğunu belirten Umm Şaker Ramazan ayında bu ekmek üretiminin birçok aile için geçim kaynağı olduğunu da belirtiyor.

Al Arabiya