Fransa, Katar’ı yolsuzlukla suçladı

Fransız yargı kaynaklarından dün yapılan açıklamaya göre Fransa mart ayının sonunda, Katarlı beIN Medya Grubu’nun Başkanı Yusuf el-Obaidly ve Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği eski Başkanı Lamine Diack’ı Doha’nın 2019 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmak yürüttüğü adaylık sürecinde yolsuzluk yapmakla suçladı.

Bir yargı kaynağı da mali soruşturma hakimlerinin el-Obaidly ‘yi ve Diack’ı yolsuzlukla suçladığını teyit etti.

Fransa’daki beIN Grubu Başkanı el-Obaidly, Lamine Diack gibi Paris Saint Germain Futbol Kulübü’nün Başkanı Nasır El-Halifi’ye yakınlığıyla tanınıyor.

El-Obaidly’nin adı ayrıca atletizm yarışlarındaki yolsuzluk iddialarına yönelik açılan ve 2016 Rio de Janeiro ile 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’ndaki aday gösterme ve seçme süreçleri hakkındaki davada da geçiyordu.

El-Obaidly ise hakkındaki suçlamaların asılsız olduğunu öne sürdü. Daha sonra yaptığı açıklamada medyaya sızdırılan haberlere dikkat çekerek “Herhangi bir şüpheden kaçınmak için soruşturmanın bir parçası olarak, gönüllü bir şekilde toplantıya katıldım” dedi. El-Obaidly, tüm yasal yolları kullanarak bu iddialarla mücadele edeceğini vurguladı.

Hakimler, Nasır el-Halifi’nin erkek kardeşi Halid’in yönettiği Oryx Katar Sports yatırım şirketi aracılığıyla 2011’in sonbaharında, dönemin Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF) Başkanı Lamine Diack’a 3,5 milyon dolar rüşvet verdiği iddialarını da soruşturuyor.

Katar söz konusu dönemde 2017’de Dünya Atletizm Şampiyonası’na ev sahipliği yapmak istediğini duyurmuştu.

Müfettişler, Lamine Diak’ın rüşvet karşılığında çalışmalar yürütüp yürütmediğini, turnuva tarihini ertelemeye ya da Uluslararası Atletizm Federasyonu üyelerinin oylarını Katar lehine etkileyip etkilemediğini belirlemeye çalışıyor.

Ancak tüm bu yaşananlara rağmen 2017 Dünya Atletizm Şampiyonası Londra’da düzenlendi. Katar’ın ise bu yıl 28 Eylül- 6 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek şampiyonaya ev sahipliği yapmasına karar verildi.

Dosyaya yakın bir başka kaynağın yaptığı açıklamaya göre Lamine Diack, Oryxy Katar Sports Investment şirketi ile, 2017 şampiyonasının Doha’da yapılması şartıyla televizyondaki tüm yayın haklarını 32,6 milyon dolar karşılığında almak üzere anlaştı.

Anlaşmaya göre, ödemeler federasyonun Londra’da düzenlenmesine karar verdiği 11 Kasım 2011 tarihinden önce yapıldı.

Hakimler, şampiyonanın istenen tarihte Doha’da düzenlenmemesinden kaynaklı herhangi bir geri ödemenin yapılmadığını belirtti.

Şarkul Avsat