Ruhani: Savaşa girsek bile hedeflerimizden vazgeçmeyeceğiz

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran’ın bombalamaya da maruz kalsa, hedeflerinden vazgeçmeyeceğini söyledi. Öte yandan Ulusal Güvenlik Yüksek Meclisi Sözcüsü Keyvan Hüsrevi, Tahran’a gerçekleştirilen gizli ve açık ziyaretlerde başka ülke yetkilileri tarafından İranlılara iletilen Amerikan mesajlarının alındığını belirtti. Bu doğrultuda Almanya Dışişleri Bakanlığı Siyaset Dairesi Müdürü Jens Blotner dün, nükleer anlaşmaya olan bağlılığını sürdürmesi konusunda İran’a baskı yapmak üzere Tahran’a gitti. Haber ajanslarına göre İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, Blotner’a ‘İran’ın anlaşma konusunda kendini kontrol etmede son raddeye geldiğini’ bildirdi.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün, ülkesinin Amerikan baskısına boyun eğmeyeceğini ve bombalamaya maruz kalsa bile hedeflerinden geri adım atmayacağını duyurdu.

IRNA haber ajansı Ruhani’nin, “Direnmeliyiz. Ta ki düşmanlar, topraklarımızı bombalasalar bile ülkemizin bağımsızlığı ve onuru adına hedeflerimizden vazgeçmeyeceğimizi anlasınlar” dediğini aktardı.

ABD, ekonomik yaptırımları artırarak bölgesel yaklaşımını değiştirmesi için Tahran’a baskı uygulamayı hedefliyor.

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Meclisi Sözcüsü, resmî IRNA haber ajansına yaptığı açıklamada yetkililer tarafından bazısı gizli olmak üzere yoğunlaşan ziyaretlerde ABD’nin mesajlarının taşındığını ifade etti.

AFP’nin aktardığına göre Hüsrevi, ‘İran’ın haklarına saygı duyulmadığı sürece hiçbir şekilde’ ABD ile görüşülmeyeceğini belirtti.

Keyvan Hüsrevi, IRNA’ya yaptığı ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bu tavırlar sürdüğü, ülkenin hakları güvence altına almadığı ve süreç sözlerden pratik adımlara taşınmadığı sürece yolun aynı kalacağını açıkça söyledik. Farklı ülkelerden İran’a yönelik ziyaretler arttı. Bu ziyaretleri gerçekleştiren bazı yetkililer Amerika’yı temsil ederken bazısı ziyaretler hakkında basına açıklamada bulunuyor. Ziyaretlerin bir kısmı da gizli. İslam Cumhuriyeti’nin ilkesel siyasetlerine dayanarak istisnasız bir şekilde hepsine İran halkının güç, mantık, direniş ve kararlılık mesajı iletildi”.

Şarkul Avsat