Suriye’nin kuzeybatısından Türkiye sınırına doğru göç arttı

Birleşmiş Milletler (BM) ve Tıbbi Bakım ve Yardım Kuruluşları Birliği (UOSSM), Suriye rejim kuvvetlerinin, muhalifler tarafından kontrol edilen büyük bir alana saldırısının ardından, muhaliflerin karşı atak başlatması nedeniyle Suriye’nin kuzeybatısındaki binlerce insanın şiddetli çatışmadan kaçtığını duyurdu.

BM, Nisan ayı sonundan bu yana 200 binden fazla insanın, şiddetten kaçtığını ve bunların acil gıda ile korumaya ihtiyaçları olduğunu duyurdu.

Sağlık tesislerine yardım sağlayan UOSSM ise bu ay yerinden edilmiş kişilerin sayısının 300 binden fazla olduğunu öne sürdü.

UOSSM, bunların çoğunun Türkiye sınırındaki alanlara yönelerek, sınır hattı yakınında kamplar kurduğu bilgisini verdi.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, Nisan ayı sonunda muhaliflerin ateşkesi ihlal ettiğini öne sürerek, İdlib ve çevre illerde yer alan bazı bölgelere yönelik ağır saldırılar başlatmıştı.

Rejim kuvvetleri Rus hava kuvvetleri tarafından desteklenirken, Türkiye’nin desteklediği muhalifler ise İdlib’i kontrol altında tutan ana muhalif grubu destekliyor.

Esed, 8 yıl süren iç savaşın ardından, Suriye’nin çoğunu yeniden kontrol altına alırken, muhaliflerin varlığı ise ülkenin kuzeybatısıyla sınırlı kaldı.

Türkiye tarafından desteklenen muhalif gruplar, sınırdaki bir hattı kontrol ederken, YPG ise ülkenin kuzeydoğusunu elinde tutuyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), bu hafta hava saldırılarında önemli bir artış görüldüğünü ifade ederek, bölgenin güney kısmında yer alan köy ve beldelere bombalar düştüğünü bildirdi.

SOHR, dün, muhaliflerin mevzilerini hedef alan yaklaşık 600 hava saldırısında 6 sivilin hayatını kaybettiğini de belirtti.

Şarkul Avsat