Kuveyt: ABD ve İran arasında müzakereler başladı

Kuveyt Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid el Carullah yaptığı açıklamada “Washington ile Tahran arasındaki müzakereler başlamış gibi görünüyor” ifadesini kullandı.

Carullah, Kuveyt Dışişleri Bakanlığı tarafından perşembe akşamı diplomatlar onuruna verilen yemekte konuştu.

Carullah, Umman Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alavi’nin Tahran’a yaptığı ziyarete değinerek “İki taraf arasında müzakerelerin başladığı, hareketlenmenin ve temasların olduğu görülüyor” dedi.

“KUVEYT DE BU DAİRENİN İÇİNDE HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ”

Yetkili, ülkesinin bölgede çatışma olmaması ve sakinliğin korunması için akıl ve hikmetle davrandığını vurguladığı açıklamasında şunları söyledi:

“Biz bu dairenin içindeyiz. Bölgenin güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde olayların kontrol edileceğine dair umut görünüyor. Kuveyt her zaman bölgede istikrarın ve sakinliğin devamı, çatışmadan kaçınılması için her türlü çabayı göstermeye hazırdır.”

Carullah bu güvenin hem ABD hem de İran’ın savaş istemediklerine yönelik açıklamalarına dayandığını belirterek “Biz de bu dairenin içindeyiz ve bölgenin güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde olayların kontrol edileceğine inanıyoruz” ifadesini kullandı.

ABD ile İran arasındaki gerginlik, Washington’ın 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan çekilerek Tahran’a yeniden sert yaptırımlar uygulamaya başlamasının ardından arttı.

Şarkul Avsat