ABD, Bağdat Büyükelçiliği’ni bombalayanların peşinde

ABD’li yetkililerin, geçen hafta Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği’nin bombalanmasında İran yandaşlarını suçlamalarına rağmen, söz konusu örgütlerden olayın sorumluluğunu üstlenen bir açıklama gelmedi.

Üst düzey bir güvenlik görevlisinin Şarku’l Avsat’a bildirdiğine göre, Amerikalılar bombalama olayının arkasında iki örgütün olabileceğinden şüphe ediyorlar. Bu örgütler; Şehitlerin Efendisi ve İmam Ali Tugayları. Amerikalılar bu düşüncelerini Irak makamlarına ilettiler ve eğer olayla irtibatları bulunursa bu silahlı örgüt elemanlarını Irak içinde tutuklayabileceklerini belirtiler.

Kaynağın söylediğine göre Irak’ta silahlı örgütler üç kısma ayrılıyor. Bunlardan biri İran karşıtı olup, Irak’ın ABD ve İran’ın çatışma sahası olmasına karşı çıkan Sadr Hareketine bağlı örgütlenmeler. Bir diğeri, İranla doğrudan teması olan “Bedir Tugayları” ve “Asaib Ehlu’l Hak” gibi örgütler. Ancak bu örgütler çatışmadan uzak duruyor. Son olarak parlamentoda temsil edilmeyip isimleri pek bilinmeyen ve her an İran çıkarlarına kayabilecek örgütlenmeler bulunuyor.

İran-ABD arasında giderek artan gerginliğe karşı bu silahlı örgütlerin sessiz kalmasının arkasındaki nedeni değerlendiren uzman Hişam el- Haşimi, “öyle görünüyor ki bu silahlı örgütler İran’ın dini lideri Hamaney’in birkaç gün önce “ABD ile ne müzakare ne de savaş var” sözünü dikkate alıyorlar. Bu konuşma, İran dostu olan müttefik örgütleri sakin kalmaya ve gerilimi tırmandırmamaya itiyor ki bu benim değerlendirmeme göre Irak için iyi bir şey” dedi.

Bölgede üst düzey bürokratların mekik diplomasisi görüşmelerinde, Washington ve Tahran arasında giderek kötüye giden krizde Irak’ın rolü çerçevesinde çok söz söylenmesine rağmen, el- Hurra kanalı Amerikan büyükelçiliğinde yetkili Joy  Hood’un şu ifadelerine yer verdi: “Irak arabuluculuğuna ihtiyacımız yok ve doğrudan İran ile temasa geçebiliriz.”

Konuyla bağlantılı olarak Amerika ile İran arasında artan gerginlikle ilgili olarak Irak Petrol Bakanı Samir el-Gadban Hürmüz boğazının kapatılmasıyla Irak ve Körfezden petrol çıkaran diğer bölge ülkelerinin bu durumdan etkileneceğini söyledi. Ancak bu durumun pek mümkün olmadığını düşünen Bakan, Hürmüz boğazından özellikle Asya pazarına günlük 18 milyon ham petrol geçtiğini belirtti.

Bakan Gadban, Irak’ın İran’la elektrik ve doğalgaz konusunda mutabık kalınan miktarların alınamaması durumunda bakanlığın bu eksikliği telafi etmek için acil eylem planı olduğunu söyledi.

İran Genelkurmay Başkanı General Muhammed Bakıri, 28 Nisan’da ülkesinin petrol ihracatını sıfırlama amacı taşıyan Hürmüz boğazının kapatılması konusunda Amerika’yı tehdit etti.

Öte yandan Şii lider Mukteda es-Sadr takipçisi binlerce kişi Cuma günü Irak yetkililerini ABD-İran çatışmasından uzak durmaya çağırdı. Cuma günü binlerce eylemci Bağdat ve Basra’da yaptıkları gösterilerde savaş karşıtı sloganlar attılar ve İran’ın Irak’a müdahale etmemesini istediler.

Iraklılar Amerika ile İran arasında çıkacak herhangi bir savaşa dahil olmaktan korkuyorlar. Irak hükümeti bu konuda iki taraf arasında arabulucu rolünü üstlenmeye çalışıyor. Irak hükümetinden yapılan açıklamada, Irak’ın İran ve ABD’ye gerilimi azaltma amacıyla heyet göndereceği bildirildi.

Şarkul Avsat