Trump destekçileri, Meksika sınırında özel bir duvar inşa ediyor

ABD’li bir gazi, ABD Başkanı Donald Trump destekçileri tarafından temin edilen parayı kullanarak, ABD ve Meksika arasındaki özel sınır duvarının ilk bölümünün yapımını başlattı.

Özel duvarın inşa edileceği arsanın sahiplerinden Jeff Allen, “Bu yöntem, Amerikalıların Kongre’ye ‘duvarı kendimizin yapacağını söyleme’ şeklimizdir” dedi. Trump’ın sınırda ‘büyük, güzel bir duvar’ kurma sözünü yerine getirmesine yardım etmeye kararlı olan Allen, geçtiğimiz hafta sonu Meksika’daki Ciudad Juarez şehrinin karşısındaki Sunland Park kentindeki arazisinde çelik teller kullanarak bir çit kurmaya başladı.

Allen, projenin savaş gazisi Brian Kolfage tarafından, Trump’ın sınır duvarının kurulmasına yardımcı olmak amacıyla kurduğu bir şirket olan We Build the Wall (Duvarı biz inşa ediyoruz) tarafından internet üzerinden toplanan milyonlarca dolarlık bağış yoluyla finanse edildiğini söyledi. Trump’ın eski baş danışmanı Steve Bannon şirketin danışma kuruluna başkanlık ediyor.

“Sınırlarımızı koruyoruz”

Allen (56) yaptığı açıklamada, yapım çalışmalarının devam ettiğini söyleyerek, “Bu Avrupa değil. Bu Amerika. Sınırlarımızı koruyoruz” diye konuştu.

Allen, inşa edilecek özel duvarın 800 metre uzunluğunda olacağını ve ABD yönetiminin sınır çiti için belirlediği şartnamelere göre inşa edileceğini söyledi.

Göçmenlerle hiçbir sorunu olmadığının altını çizen Allen, bir Meksikalıyla evli olduğunu ve kızının Ciudad Juerez’de doğduğunu vurguladı.

Sorunun ırkçılıkla ilgili olmadığını aktaran Allen,  “Projenin amacı kendimi ve sınırlarını korumak. Göç etmek isteyenler giriş noktalarından birine gitmeli ve başvuruda bulunmalı” dedi.

Allen söz konusu duvarın ne kadara mal olacağını söylemekten ise kaçındı.

Bir savaş gazisi olan Brian Kolfage, GoFundMe web sitesinde yaklaşık 20 milyon dolar topladı. Hükümete bağışlamak istediği projeyi iptal etmedi ve kazandıklarıyla sınır çitinden bölümler inşa etmek üzere We Build the Wall şirketini kurdu.

Şarkul Avsat