Hebron’un kadınları Filistin modasını dünyaya tanıtıyor

Filistin’de eski Hebron Çarşısı’nın ana girişinin hemen içinde, işlenmiş malzemelerle dolu, kareli eşarpların satıldığı küçük dükkanı işleten kadınlar, Filistin modasını dünyaya tanıtıyor.

İzdihar Filistin Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hanane Mahfoud’un verdiği bilgiye göre, Hebron’un kadınları, İdna Nakış ve El Sanatları Kooperatifleri Birliği altındaki Filistinli kar amacı gütmeyen bir adil ticaret kooperatifi.

İdna, yaklaşık 25 bin nüfuslu, orta büyüklükte, Batı Şeria’daki el Halil’inin güneybatısında bulunan bir Filistin şehri.

FİLİSTİN’İN EŞSİZ EL SANATLARI

Hebron’un kadınları,  kooperatif birliğinin, Hebron bölgesindeki kadınlara Filistin el sanatlarının üretimi ve satışı yoluyla kendileri ve aileleri için kaynaklar sağlama çabalarının bir parçası olarak 2005 yılında kuruldu.

Satılan ürünleri hazırlayan 150 kadın, Hebron bölgesinde bulunan sekiz şehir ve köyden geliyor. Satışlardan elde edilen gelir, kendilerine ve ailelerine yarı zamanlı istihdam yoluyla ek gelir sağlıyor.

İNTERNETTEN DE SATIŞ YAPIYORLAR

www.womeninhebron.com isimli site üzerinden de satış yapan Hebron’un kadınları, Dünya Adil Ticaret Örgütü’nden (WFTO) adil ticaret onayını aldılar.

Bu arada, yolunuz Filistin’e düşerse, Hebron kadınlarının el emeği göz nuru eserlerini görüp alışveriş yaptıktan sonra, o küçük dükkanın karşısındaki banklarda oturabilir, falafel sandviçleri (yağlı, tuzlu, lezzetli Hebron tarzında kızarmış patates ve patlıcanla yapılan) eşliğinde çay içebilirsiniz.