ABD-BAE Savunma İşbirliği Anlaşması hayata geçti

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve ABD, ortak bir açıklama ile daha önce imzalanan Savunma İşbirliği Anlaşması’nın resmen yürürlüğe girdiği açıkladı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile  BAE Ulusal Güvenlik Danışmanı Şeyh Tahnoon bin Zayid al Nehyan, ortak açıklama yaparak, Abu Dabi ve Washington’ın Savunma İşbirliği Anlaşması’nı hayata geçirdiğini duyurdu.

Ortak açıklamada, “Savunma İşbirliği Anlaşması, ABD ile BAE arasındaki askeri iş birliğini geliştirecek ve kritik bir dönemde zaten dinamik olan askeri, siyasi ve ekonomik ortaklığı daha da pekiştirecektir” ifadesi kullanıldı.

ABD ve BAE’nin bölgede güvenlik ve refah sağlama konusundaki ortak isteklerinin dile getirildiği açıklamada, söz konusu anlaşmanın Körfez bölgesindeki güvenlik temelli konularda iki ülke arasındaki ortak zemini güçlendireceği vurgulandı.

ABD ORTA DOĞU’YA İLAVE ASKER GÖNDERECEK

ABD, BAE ile 8 Mayıs’ta güncellenmiş Savunma İş Birliği Anlaşması’nı imzalamıştı. Anlaşmanın ABD’nin BAE’ye daha fazla asker ve askeri ekipman göndermesine imkan sağlayacağı ifade edilmişti.

ABD’nin Mayıs ayında İran’ın petrol sektörüne yönelik yaptırımlarını sıkılaştırmasından bu yana bölgedeki olaylar hızlandı ve BAE kıyılarındaki 4 petrol tankeri sabotaja maruz kaldı. Riyad yakınlarındaki petrol boru hattına droneler ile yapılan saldırı gibi İran tarafından desteklenen Husi milislerin Suudi Arabistan’a yönelik saldırıları da yoğunlaştı.

Aynı bağlamda ABD, bir uçak gemisi göndererek, bölgedeki askeri varlığını güçlendirdi ve ABD Başkanı Donald Trump, Ortadoğu’ya ilave bin 500 asker göndereceğini duyurdu.

Tahran, tüm bunlara dünya petrol arzının yüzde 35’inin günlük olarak taşındığı Hürmüz Boğazı’nı kapatma tehdidiyle yanıt verirken, Bolton, İran’a karşı alınan tüm önlemleri ‘caydırıcı’ olarak nitelendirdi.

Şarkul Avsat