Ateşkes çabalarına rağmen İdlib’te katliam sürüyor

İdlip’te ateşkes yapılması yönündeki uluslararası baskılar ve Avrupa’dan gelen çağrılar artarken Moskova ile Türkiye arasında imzalanan Soçi anlaşması kurtarılmak isteniyor. Öte yandan Rusya ve Suriye rejiminin bölgeye düzenlediği hava saldırıları radikaller ile ılımlı grupları birbirine yaklaştırdı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin aktardığına göre mayıs ayında bölgeye düzenlenen hava saldırıları sonucunda 270 bin sivil İdlib kırsalındaki zeytin bahçelerine kaçmak zorunda kalırken dün İdlib kırsalındaki Serce köyüne düzenlenen hava saldırısında en az 10 sivil hayatını kaybetti.

Batılı diplomatik kaynaklar terör örgütü olarak görülen Heyet Tahrir eş-Şam (HTŞ) ile ılımlı bir grup sayılan Ceyşu’l İzze’nin aralarında bulunduğu muhalif grupların iki gün önce bir araya gelmelerinin İdlib’te yaşanan tehlikenin Ilımlı ve radikal İslami grupları birbirine yakınlaştırdığını gösterdiğini belirtti. Muhalif bir lider yaptığı açıklamada “Türkiye radikal grupları güvenli bir şekilde ortadan kaldırmaya çalışıyordu. Soçi anlaşması da bu çabanın bir ürünü idi. Ancak bölgede yaşanan gerginlik anlaşmanın uygulanmasını engelledi” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini yaptığı açıklamada “Kadınlara, çocuklara ve sivillere yönelik rastgele saldırılar, göç ettirilmeleri ve sivil altyapının yok edilmesi hiçbir şekilde savunulamaz” ifadelerini kullandı. Dün gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) oturumunda batılı liderler İdlip’te ateşkes yapılması çağrısında bulundu. ABD’nin BM Temsilcisi James Jeffrey Şam ile ilişkilerinin normalleşmesi için rejimin 2254 sayılı BM kararını uygulaması gerektiğini belirtti.

Şarkul Avsat