Facebook ve Twitter İran’ın yanlış bilgilendirme ağını hedef aldı

Sosyal medya devi Facebook ve Twitter, İran’ın yanlış bilgilendirme hamlesine dâhil olan hesapların silindiğini açıkladı. Facebook, 51 hesap ve 36 sayfa sildiğini bildirirken, Instagram’da da 3 hesap ve 7 grubun silindiğini açıkladı. Bu hesapların İran tarafından yanıltıcı bilgi yaymak amacıyla kullanıldığı ve yaklaşık 21 bin takipçisi bulunduğu belirtildi.

Facebook yönetimi, İran’ın çıkarları doğrultusunda yanıltıcı bilgileri yaymak için bu hesaplara ABD’li ve Avrupalı gazeteci ya da haber ajansı görüntüsü verilmeye çalışıldığını belirtti.

Twitter sözcüsü, şirketin söz konusu hesaplar hakkında soruşturma yürüttüğünü, WAN’ları (Wide Area Network-Geniş Alan Ağı) ve aktif birimleri izlediğini ifade etti. Sözcü, “Analizlerimiz kesin sonuçlara ulaşana kadar kamuoyuna açıklama yapmaktan kaçınıyoruz” şeklinde konuştu.

İnternet güvenlik şirketi FireEye tarafından yapılan incelemelerin ardından Mayıs ayından bu yana 2 bin 800 İran kaynaklı sahte hesap kapatıldı. Twitter sözcüsü yaptığı açıklamada, bu hesaplar konusundaki araştırmaların devam ettiğini ifade ederek, bilgilerin analiz edilmesi sona erinceye kadar herhangi bir ayrıntılı açıklamada bulunmayacağını ifade etti.

Kaliforniya merkezli FireEye şirketi, sosyal medyadaki bazı İngilizce hesaplardan İran’ın politik çıkarlarını desteklemek amacıyla birçok figürün taklit edildiğini bildirdi. Şirket yaptığı açıklamada, sosyal medya hesaplarının İran’ı desteklediğini ifade ederek, 2018 yılında yapılan ara seçimlerde ABD Başkanı Donald Trump karşıtı mesajlar yaymak için Cumhuriyetçi adayların sahte hesaplarını kullandığını bildirdi.

FireEye’nin açıklamasına göre bu hesapları kullanan kişiler, ABD ve İsrail medyasında yayınlanan haberleri paylaştı ve belirli konuları kapsayacak şekilde basın kampanyaları başlattı. Ayrıca, ABD ve İngiltere’de siyasi röportajların düzenlediğini iddia etti.

Şirket, İran merkezli sosyal medya üzerinden yönetilen bu kampanyanın etki alanının henüz belirli olmadığını açıkladı.

Şarkul Avsat