Kral Selman’dan mezhepçilik tehlikesi vurgusu

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, İslam ümmetinin uyumu ve mezhepçilik tehlikesinin üstesinden gelmenin önemini vurguladı.

Kral Selman, Dünya İslam Birliği (Rabıta) tarafından düzenlenen ‘Kur’an ve Sünnet Metinlerinde Ilımlılık ve İtidal Değerleri’ başlıklı uluslararası konferansta ilan edilen ‘Mekke-i Mükerreme Bildirgesi’ne övgüde bulundu.

Suudi Arabistan Kralı, Mekke’deki Safa Sarayı’nda konferansa katılan dünyanın önde gelen İslam alimlerini kabul etti.

Kral Selman, burada yaptığı konuşmada, “Tüm insanlara hayr ile merhametle gelen, ılımlı İslam yaklaşımını açıklayan ve “İşte böylece sizin insanlığa şahitler olmanız, Resûl’ün de size şahit olması için sizi mutedil bir millet kıldık” (Bakara-143) buyuran Kur’an ve Sünnet metinlerindeki ılımlılık ve itidal değerleri ile ilgilenen bu önemli konferans nedeniyle bu mübarek gün ve gecelerde bir araya gelmiş olan sizleri ağırlamaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

Suudi Arabistan Kralı konuklarına hitaben sözlerine şu ifadelerle devam etti;

“İslam ümmetinin alimlerini, özellikle terör ve radikal fikirlerle mücadele gibi önemli konularda fikirlerini birleştirerek işbirliği yaptığını görmekten memnuniyet duyuyoruz. Allah’ın izniyle, mezhepçilik İslam ümmetinin uyumu ve mezhepçilik tehlikesinin üstesinden gelineceği konusunda daima ümitli olacağız. Kral Abdulaziz’in ‘Hâdimü’l-Haremeyni’ş-Şerîfeyn’ olarak adlandırılmasından beri bu hepimiz için bir onurdur.  Hamdolsun ki, hepimiz bu ülkede Haremeyni’ş-Şerîfeyn’e hizmet ediyoruz.”

Şarkul Avsat