Rus heyet S-400 için Türkiye’ye gelecek

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 2017 yılında imzalanan anlaşmayla Ankara’nın Moskova’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemini kurmak için Rusya’dan teknik bir heyetin gelmesini beklediğini belirtti.

S-400 sistemi, NATO üyelerinin başta Rusya olmak üzere NATO dışındaki ülkelerden silah edinmesine karşı çıkan Washington’la Ankara arasında gerginliğe neden oluyor. Rusya ile yapılan S-400 anlaşmasının başarıyla sonuçlandığını belirten Bakan Akar, sürecin çoktan başladığına ve sistemin teslimatının önümüzdeki aylarda gerçekleşeceğine vurgu yaparak sistemi kurmak için Rusya’dan bir ekibin gelmesini beklediklerini kaydetti.

Rusya ile yapılan sözleşmeye göre Türkiye, Temmuz ayında iki adet S-400 sistemi alacak. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, S-400’le ilgili son açıklamasında, bu tarihin öne çekilme ihtimali olduğunu söyledi.

Milli Savunma Bakanı Akar, dün yayınlanan röportajda, “82 milyonun güvenliği bakımından birtakım sistemler alıyoruz. Bunlardan biri de hava savunma sistemi. Bunun içinde S-400’ü seçtik” ifadelerini kullandı. Akar, ABD’nin Türkiye’ye S-400 füze savunma sistemini satın almaktan vazgeçmesi ve aksi takdirde ciddi yaptırımlara maruz kalacağı anlaşmada nihai kararını vermesi için Haziran’ın ilk haftasının sonuna kadar süre tanıdığına ilişkin haberleri ise yalanladı.

Şarkul Avsat