El Aksa Camii Müslümanlar için neden önemli?

Müslümanların ilk kıblesi olması hasebiyle öncelikli olarak kutsal kabul edilen Kudüs’ü önemli kılan başka hangi özellikler olabilir?

El Aksa Camii’nin restorasyonundan sorumlu Haşimi Fonu’nun sahibi Wasfi Kailani, UNESCO dünya mirası sit alanları arasında olan Kudüs’teki El Aksa Cami hakkındaki düşüncelerini şu sözlerle ifade ediyor: “El Aksa Camii’nin merkezinde bulunan alana gidip orada beklediğinizde kendinizi rahatlamış hissedeceksiniz.”

Kailani’nin bahsettiği alan, 1969 baskını ile yıkılan ve Ürdün Kralı II. Abdullah’ın yeniden inşa ettiği Selahattin’in minberinden uzakta değil.

Filistin’in siyasi partisi el Fetih’in sözcüsü Ziyad Halil Ebu Zeyyad için ise, el Aksa’da bulunan en özel yer Kubbet’üs-Sahra’nın altında bulunan küçük bir oda. Ebu Zeyyad bu oda hakkında, “Ruhlar mağarası olarak biliniyor.  Buranın içinde dua ederken ki yüksek enerjiyi ve maneviyatı seviyorum” açıklamasında bulundu.

Nabluslu üç çocuk annesi Abla Rweis, Arab News’e en sevdiği yerin caminin kendisi olduğunu söyledi ve ekledi: “Hazreti Muhammed’in bu Cami’de göğe yükseldiği geceyi burada geçirdiği için buranın ayrı bir kutsallığı var.”

Ürdünlü milletvekili Halil Attiyeh için Kubbet’üs-Sahra’dan el Aksa camisine inen merdivenlerden daha özel bir şey yok. Fakat ibadet edenler ve ziyaretçiler için 144 bin metrekarelik alanın hepsi oldukça kutsal.

Politik aktivist olan Hazem Kawasmi’nin el Aksa’daki favori alanının, ibadet edenlerin yıkanma ritüelleri için kullandıkları su çeşmesinin karşısında bulunuyor. Kawasmi  el Aksa için “Çocukluğumdan beri buraya geliyorum. Camiinin karşısındaki merdivenlere oturup çeşmeye bakmayı seviyorum” dedi.

Arab News