Suudi Arabistan’da tütün vergisine zam

Suudi Arabistan kabinesi onayladığı yen düzenlemeyle,  kafe ve restoranlar sahipleri, tesis içinde ve dışında tütün ürünlerini satmak için yılda 100 bin riyal (26.675 dolar) ödemek zorunda kalacak.

Suudi Arabistan, 2005 yılında Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi’ni onaylayan ilk ülkelerden biriydi; Ülkede, sigara içme oranlarının 2030 yılına kadar yüzde 12.7’den yüzde 5’e düşmesi planlanıyor.

Sağlık Bakanlığı, bilinçlendirme kampanyaları ve sigarayı bırakma klinikleriyle sigara kullanımının azaltılması konusunda adımlar attı.

Sigara vergileri 2017’de ikiye katlandı ve bu artışı izleyen aylarda alışkanlığını yenmek için yardım isteyen kişilerin oranında yüzde 213’lük bir artış gözlemlendi.

Kafe sahipleri kabinenin bu kararını desteklerken, müşterilerinin bundan çok fazla etkileceğini de dile getiriyorlar.

“100 BİN RİYALİ ÖDEYECEK OLANLAR KAFELER DEĞİL MÜŞTERİLER”

Kafe sahibi olan Hassan Moriah Arab News’e şunları söyledi: “Her restoran ve kafe müdürü bu hizmeti sağlamak için lisans sahibi olmalı. Tüm restoran ve kafelerin de bu kararı destekleyeceğine inanıyorum, ancak bu karardan etkilenecek tek tarafın müşteriler olduğuna inanıyorum. 100 bin riyali ödeyecek olanlar müşteriler, kafeler değil. Evet, yeni fiyatları ödemeye gücü yetmeyen insanlar olacak ve nargile tüketimini azaltmaları gerekebilir.”

Suudi Arabistan’da sigara içenlerin sayısının önümüzdeki yıllarda altı milyondan 10 milyona çıkması beklendiği için sorunun daha da kötüleşmesi de endişeler arasında yer alıyor.

Arab News