Mekke’de Ramazanın son günleri: Namaz ve dua

Mekke, Ramazan ayında dünyanın her yerinden ziyarete gelen insanlarla doluyor. Mekke, dua, namaz ve ibadet için gelen insanlar ile birlikte adeta bir arı kovanına dönüşüyor.

Ramazanın son 10 günü ziyaretçilerin geceyi ibadet, dua ve namazla geçirmesinden dolayı Mekke sokakları, sabah geç saatlere kadar sessiz kalır. Gerçekleştirilen 3 zirve (Körfez İşbirliği Konseyi- Arap Birliği- İslam İşbirliği Teşkilatı) için bölgeye gelen katılımcılarla birlikte Mekke son zamanların en yoğun dönemini geçiriyor.

AFP’nin paylaştığı Mekke fotoğraflarında, sokakların, zirveye katılan ülkelerin bayrakları ve liderleri karşılama pankartlarıyla dolu olduğu ve beyaz ihram giymiş binlerce kişinin Mescid-i Haram’a doğru yürüdüğü görülüyor.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) vatandaşı Süheyl Zübeydi, Mekke’nin orta bölgelerinde bulunan bir otelin önünde beyaz umre elbisesini giymiş oturuyor. Önünden de Suudi Arabistan-İran gerilimi nedeniyle bölgede gerçekleştirilecek siyasi görüşmeleri yerinden takip etmek için Mekke’ye gelen medya mensupları geçiyor.

Zübeydi, “Mekke geçmişte bir sevgi sembolü idi. Bugün de savaş karşıtı mesajların verildiği ve birlikte hoşgörü içinde yaşamanın teşvik edildiği bir yer” dedi.

İftar vakti on binlerce kişi yemek sofralarına oturuyor ve birbirleri ile yemeklerini paylaşıyor. Tüm kenti dolduran ezan sesi ile birlikte oruçlarını açıyorlar.

Mescid-i Haram’daki idari görevlilerden biri, yaptığı açıklamada, “İnsanlar Ramazan’ın son 10 gününde itikâfa giriyor. Buradaki insanlar duadan başka bir şey istemiyor. Bazıları sevdiği için, bazıları iş için bazıları da Allah’ın kendisine yakın zamanda şifa vermesi için dua ediyor. İtikâfa girenler son günlerinin tamamını mescitte geçiriyor. Dışarıya sadece yemek için çıkıyor” dedi.

İş dolayısıyla Mekke’ye gelen ve iki aydır burada ikamet eden Halid el-Gamidi, namaz kılanların sayısının arttığını ve siyasi görüşmeler nedeniyle kentteki bazı yolların kapatıldığını söyledi. Gamidi, kapatılan yolların ziyaretçilerin mescide gitmesine engel olmadığını belirtti.

Suudi Arabistan vatandaşı Ahmed er-Racihi ise, “Ramazanın son gününde istediğin her şey için dua edebilirsin. Burada herkesin kendine özel bir hikâyesi var” dedi.

‘Ancak tüm hikâyeler güzel değildir’

Ailesiyle birlikte umre için geçtiğimiz hafta Mekke’ye gelen Pakistanlı Ahmed Nuaym’ın bu yolculuğu, annesinin bir araba kazasında ölmesiyle birlikte adeta kâbusa dönüştü. Yaşanan kazada Nuaym’ın ABD’den gelen babası da yaralanarak, hastaneye kaldırıldı. Gözyaşlarını gizlemeye çalışan Nuaym’ın babası, “Eşimi Mescid-i Haram yakınlarındaki bir kabre defnettik. Eşimin vefatı, benim ve çocuklarım için buraya dönmemizi gerektiren ek bir sebep oldu. Kabrini ziyaret edip onun için dua edeceğiz” dedi.

Şarkul Avsat