Suudi Enerji Bakanı’ndan ‘elektrik kesintisi’ özrü

Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Madeni Kaynaklar Bakanı Halid el-Falih, ülkenin güneyinde yaşanan teknik arıza nedeniyle elektrik kesintisine maruz kalan bütün bölge sakinlerinden özür diledi.

Bakan el-Falih Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Ülkenin güneyinde yaşanan teknik bir arıza nedeniyle elektrik kesintisi görülen bölgelerin tüm sakinlerinden bizzat özür dilerim. Sizi temin ederim ki, ben ve Bakanlık’taki arkadaşlarım yeniden elektrik hizmeti vermek için yoğun çaba yürütüyoruz. Bu kesintiye neden olan soruna yönelik önlemlerin alınması için acil durum planı devreye sokuldu.Birçok abonenin elektriğe yeniden kavuştuğu bildirildi. İnşallah birkaç saat içerisinde tüm abonelere elektrik hizmeti verilecek. Bu ani teknik arızanın nedenlerini bulmak için ilgili makamlardaki kardeşlerle birlikte çalışıyorum. Anlayışınız için teşekkür eder, özürlerimi sunarım” ifadelerini kullandı.

Suudi Elektrik Şirketi (SEC), ülkenin güneyindeki elektrik kesintisinden etkilenen abonelerin yaklaşık yüzde 75’ine elektrik hizmetinin yeniden verildiğini bildirdi.

Sahadaki teknik ekiplerin, kesintiden etkilenen bölgelerde derhal harekete geçerek yavaş yavaş hizmet verdiğini kaydeden şirket, ekiplerin geri kalan yüzde 25’lik dilime ise en kısa sürede yeniden hizmet verilmesi için Enerji Bakanlığı’nın doğrudan gözetimi altında çalıştığını dile getirdi.

Kesintilerin güneydeki bazı bölgelerde görülen hava koşullarındaki dalgalanmalar nedeniyle olduğuna dikkat çeken şirket, bu bölge ve diğer tüm bölgelerde elektrik ağı güvenilirliğini arttırma yönündeki kararlığının altını çizerek, kesintilerden etkilenen tüm abonelerinden özür diledi.

Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanlığı, kesintilerin nedenlerini belirlemek ve gerekli önlemleri almak için bir komite oluşturduğunu da bildirdi.

Şarkul Avsat