Boeing uçaklarında yeni bir sorunlu parça tespit edildi

Amerikan Federal Havacılık Dairesi (FAA), Boeing’in seferlerden çekilen 737 MAX tipi uçaklarıyla birlikte, 737’nin bazı diğer modellerinde de yeni sorunlu parçalar olabileceğini duyurdu.

FAA tarafından yapılan açıklamada, yaklaşık 300 Boeing 737 max tip uçakların, kanatlarında yanlış üretilmiş parçalar olabileceği belirtildi.

ABD ulusal radyosunun internet sitesinde yer alan habere göre her ne kadar sorunlar arızaya yol açmış olmasa da FAA’nın parçaların derhal incelenmesini talep ettiği belirtildi.

Boeing, 737’in kanadının ön kısımlarında yer alan bazı kesimlerin tedarikçi firma tarafından doğru üretilmediğini duyurdu.

SORUN 21 UÇAKTA BULUNDU

Boeing şirketi tarafından yapılan açıklamada, arızalı kısmı içeren 21 uçağın bulunduğu, 271 diğer uçağın ise inceleneceği aktarıldı.

CNBC’ye göre Amerikan Federal Havacılık Dairesi, söz konusu parçanın değiştirilmesi konusunda gerekli talimatnamenin yayınlanacağını ve bunun üzerine Boeing şirketinin 10 gün içerisinde söz konusu değişikliği yapması gerektiğini belirtti.

346 kişi öldü

Şirket, önce Endonezya, 5 ay sonra ise Etiyopya’da meydana gelen kazalar sebebiyle 737 MAX tipi uçakların seferlerini askıya almıştı. Endonezya ve Etiyopya’da yaşanan kazalarda 346 kişi hayatını kaybetti. Kazaların sistemde yaşanan hatadan kaynaklandığı belirtildi.

Şarkul Avsat