Singapur’da gökyüzü çiftlikleri ve laboratuarda yetişen karidesler

Singapur, küçük Güneydoğu Asya şehir devleti ve tarım devrimi yapma konusunda ileriye dönük adımlar atıyor.

Katmanlı balık çiftlikleri, ofis binaları ve laboratuarda yetiştirilen karideslerin üzerindeki sebze tarlaları ile ada, kendi gıda üretimini artırmayı ve 5.6 milyon nüfüsunu beslemek için ithalata daha az bağlı kalmayı hedefliyor.

GIDA ÜRETİMİNİ YÜZDE 30 ARTIRMA HEDEFİ

Singapur, gıdalarının yaklaşık yüzde 10’unu üretiyor ancak iklim değişikliği ve nüfus artışı küresel gıda kaynaklarını tehdit ettiği için, ’30 kadar 30 ‘olarak bilinen bir plan çerçevesinde gıda üretim artışını 2030 yılına kadar yüzde 30’a çıkarmayı hedefliyor.

Singapur’un 724 kilometrekarelik arazisinin sadece yüzde 1’i tarım ve üretim alanı olarak kullanılıyor.

YAPAY IŞIK ALTINDA SEBZE ÜRETİMİ

Sustenir Tarım, Singapur’daki 30’dan fazla dikey çiftçilikten biridir ve üç yıl içinde gökyüzü çiftlikleri iki katına çıktı.

Hidroponik çiftlik, yapay ışık altında kapalı alanda lahana, domates ve çilek gibi doğal olmayan ürünler yetiştiriyor ve ürünleri yerel süpermarketlere ve online bakkallara satıyor.

Temasek isimli bir şirket, 70 milyon dolarlık yüksek otomatikleştirilmiş sekiz katlı bir balık çiftliği inşa eden Apollo Su Ürünleri Grubu’na fon sağlıyor. Apollo, yeni çiftliğin yıllık 110 ton balık üretimini yirmi kattan fazla artış yapılacağını söyledi.

Singapur, ilk olarak Mart ayında piyasaya sürülen “30’a kadar 30” programı için toplam bir fiyat belirtmedi ancak bunun için çeşitli finansman planları var.

“UMUT ATILIMI”

Singapurdaki herkes yüksek teknolojiye odaklanmaya ikna olmuyor. Halen başlangıç aşamasında olan ancak kitlesel bir pazara ulaşmayı ümit eden bir Singapur firması olan Shiok Meats, bir laboratuvarda hücrelerden yetiştirilen karidesleri dünyaya satan ilk şirket olmayı hedefliyor.

Sriram, Shiok Meats’in ürünü 2020 yılının sonlarında bir veya iki premium restoranında satmayı planladığını ve 2030’a kadar Singapur’u beslemek için yeterli karides eti üretmeyi umduğunu açıkladı.

Arab News