Sezonun ilk bebek kaplumbağaları suya bırakıldı

Haftasonu Abu Dabi’de düzinelerce bebek deniz kaplumbağası denize güvenli bir şekilde bırakıldı.

Tehlike altında olan şahin gagalı kaplumbağalar, bu sezon Saadiyat sahiline vuran ilk yavrulardı. Grupta toplam 86 yumurta vardı, bunlardan 78’i kurtuldu, yedi tanesi yumurtadan çıkmadan öldü.

Sahilde günlük gönüllü devriyeleri yöneten Jumeirah Saadiyat Adası tatil beldesinde çalışan deniz koruma görevlisi Emily Armstrong, ortaya çıkan sağlıklı kaplumbağa sayısından çok memnun olduğunu ifade etti.

Kaplumbağaların yumurtadan çıkması yaklaşık 60 gün alıyor. Kaplumbağa devriyesi gönüllülerinden biri olan Alison Koutroulias, kaplumbağaların yumurtasını görmenin hayatının geri kalanında hatırlayacağı bir şey olduğunu söyledi.

TEHLİKE ALTINDA OLAN BİR TÜR

Koutroulias, “Abu Dabi’yi evi olarak adlandırılan hayvanları gerçekten korumaya çalışan bir şeyin parçası olabildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum. Bu deneyim, çevremizi korumaya yardımcı olmak için daha fazla şey yapmam için bana ilham verdi” dedi.

Şahin gagalı kaplumbağalar, Uluslararası Doğanın Korunması Birliği (IUCN) Tehdit altındaki türler Kırmızı Listesi’nde kritik olarak tehlikeye giren hayvanlar listesinde yer alıyor.

Deniz kaplumbağaları, avlanma, yaşam alanı kaybı ve yuvalanma alanları, iklim değişikliği ve balık ağlarına takılma gibi birçok tehditle karşı karşıyalar.Son yıllarda, yiyecek alımında hataya neden olabilecek artan deniz plastikleri tehdidiyle de karşılaştılar.

The National