Suudi Arabistan’da bayramın ilk günü coşku ile kutlandı

Suudi Arabistan’ın Şevval ayına girildiğini resmi bir şekilde ilan etmesinin ardından, Ramazan Bayramı’nın ilk gününde Suudiler sokaklara akın etti.

Kılınan bayram namazının ardından Suudiler, aileleri ile birlikte kahvaltı sofrasında buluştu. Aileler ayrıca, mahallelerde yaşayan farklı milletlerden insanı sofralarına davet etti.

Bayram günleri Suudi Arabistan’da neşe ve mutluluk ile bağlantılı olduğu için herkes bu mutluluğu etrafına saçıyor. Ayrıca her bölge kendine has mutfak kültürü ile yemek alışkanlıklarını misafirlerine sunuyor.

Bayram alışkanlıkları bölgeye göre değişim göstermekle birlikte, bazı şehir sakinleri bayramın ilk günlerinde köylerine gitmenin önemli olduğunu düşünmektedir.

7 konser düzenlenecek

Suudi Arabistan Eğlence İdaresi Yönetim Kurulu, Ramazan Bayramı kutlamaları için Suudi, Körfez ve Arap şarkıcıların ülkede bir dizi konser vermeye hazırlandığını açıkladı.

Bayramın ikinci gününde başlayacak ve Riyad, ed- Dammam, Taif ve El-Ahsa şehirlerinde düzenlenecek olan 7 konsere 13 şarkıcının katılması planlanıyor.

Bayram boyunca başkent Riyad’da her yaştan insan için farklı yerlerde çeşitli gösteriler düzenlenecek. Yıldız sanatçılar tarafından gerçekleştirilecek konserlere Suudi sakinlerinin büyük ilgi göstermesi bekleniyor.

Şarkul Avsat