BMGK, tanker saldırılarının faili Devlet için kanıt bekliyor

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan ve Norveç, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) 12 Mayıs’ta Hürmüz Boğazı’nda 4 petrol tankerine yapılan saldırıyı göz önünde bulundurmasını talep ederek, soruşturmanın ilk sonuçlarına göre “saldırıların arkasında bir Devletin olduğuna” dair kanıt sundular. Diplomatlar, ilgili devleti belirlemek adına çok taraflı soruşturmalara devam ediyor.

Suudi Arabistan, Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Abdullah bin Yahya el-Maalemi, Şarku’lAvsat’a yaptığı açıklamada, delillerin saldırıların arkasında İran’ın olduğunu gösterdiğini ifade etti.

El-Maalemi, BAE’nin BM Daimi Temsilcisi LanaNusseyb, Norveç’in BM Temsilci Yardımcısı Mary Skar’ın da katıldığı Güvenlik Konseyi üyelerinin resmi olmayan toplantısında, soruşturmalarda elde edilen teknik bilgilere göre saldırıların uygulanmasında kullanılan koordineli ve karmaşık yöntemlerin, bu saldırıların arkasında bir devlet olduğunu gösterdiğini belirtti.

Nusseyb, Şarku’lAvsat’a yaptığı açıklamada, saldırıların karmaşıklık derecesi ve bunları uygulamak için gereken yetenekler göz önüne alındığında Güvenlik Konseyi’ne sunulan kanıtların kesin olduğunu ifade etti.

El-Maalemi, saldırının arkasında İran’ın bulunduğuna inandıklarını ifade ederek, bu saldırıların İran saldırıları ile benzerlik taşıdığına dair kanıtların olduğunu söyledi.

BAE, Suudi Arabistan ve Norveç, Londra’da bulunan Uluslararası Denizcilik Örgütü’nü (IMO) bu bulgulardan haberdar etmek istediğini belirtirken BAE, organizasyonu ve üyelerini deniz taşımacılığı ve güvenliği konusunda önleyici tedbirler konusunda bilgilendireceğini açıkladı.

Soruşturma sonuçlarının güvenilir olduğunu belirten Norveçli diplomat, endişelerinin yalnızca Norveç bayrağı taşıyan bir geminin hedef alınması olmadığını belirterek, ülkesinin dünyanın en büyük nakliyecilerden biri olduğunu ve saldırıların uluslararası deniz seyri için tehdit oluşturacağından endişe duyduklarını dile getirdi.

BAE, Suudi Arabistan ve Norveç, geçen ay BAE’nin Fuceyra limanındaki petrol tankerlerine yönelik sabotajla ilgili ulaştıkları sonuçlar konusunda BMGK’ye kapalı oturumda brifing verdi.

Açıklamada, “Henüz soruşturma sürüyor ancak bu saldırıların büyük ihtimalle bir devlet aktörü olan, önemli operasyon kapasitesine sahip bir aktör tarafından sofistike ve koordineli bir şekilde yapıldığına dair gerçeklere ulaşıldı” ifadesine yer verildi.

Şarkul Avsat