Atlara fısıldayan Suudi kadın

Suudi Arabistan’ın ilk kadın at eğitmenlerinden biri olan 39 yaşındaki Dana Algosaibi, ülkesinde iz bırakan bir kariyerin parçası olarak hayvanları evcilleştirip eğiterek tabuları yıkıyor.

El Huberli olan Dana Algosaibi, Cidde’deki atlara bakmayı hayatının gayesi haline getirdi. Algosaibi, Suudi Arabistan ve bölgedeki hayvanlara yönelik tutumları değiştirmeyi amaçlayan bir kadın.

Algosaibi “Bütün insanlardan hayvanları sevmelerini, hayvan sahibi olmalarını ya da onlara bakmalarını beklemiyorum. Sadece insanların en azından hayvanlara karşı nazik olmaları ve onlara zarar vermemeleri için farkındalık yaratmaya çalışıyorum. Çok fazla kimsesiz, başıboş kedi ve köpek bulunuyor ve bu dinimizde oldukça önemli bir konu. İnsanların neden burayı görmediklerini bilmiyorum. Çok garip.” diye konuştu.

“EVİMİZİ HAYVANAT BAHÇESİ SANIYORLARDI”

Algosaibi, hayvan sevgisini babasından aldığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı: “Evimizde ve bahçemizde kedi, köpek, maymundan papağan, koyun, şahin, geyik ve ata kadar çok sayıda hayvan bulunuyordu.  Egzotik hayvanlarımızda vardı. Arkadaşlarım bizim evi hayvanat bahçesi sanıyordu ve evimize hayvanlara bakmak için geliyorlardı.”

İngiltere’deki 4 yıllık eğitim Algosaibi’ye konuyu derinlemesine araştırmasına ve sanata yatkın olup  olmadığını keşfetmesine neden oldu. Bunu, atlarla çalışmaya başladığı ve sahne sanatları ile uğraştığı 13 senelik Avrupa ile Kuzey Amerika seyahatleri izledi.

ANCİENT ARABİANS’IN ATLARA OLAN İLGİSİ

2013 yılında Suudi Arabistan’a döndüğünde, insanlara hayvanlar ile nasıl iletişim kuracaklarını öğretmeye ve Cidde’deki Ancient Arabians çiftliğinde at binmeye başladı.

Ancient Arabians, kendisine at eğitmeni olması için teklifte bulundu. Algosaibi, “Bana istediğimiz yapabileceğim konusunda yeşil ışık yaktılar” ifadelerini kullandı.

İnsanlar yaptığım şey konusunda beni deli sanıyorlar ama yaptığım şey çok basit. Atların dilini gerçekten dinlemek ve anlamak için eğitim almadık.” dedi.

Algosaibi, özellikle atlar ve yunuslar gibi hayvanların doğal bir iyileştirme gücüne sahip olduğu teorisine oldukça inanıyor.

MURPHY İSİMLİ EŞEK

Algosaibi aynı zamanda, Cidde’deki barınakta köpek ve kediler için gönüllü olarak çalışıyor. Algosaibi’nin dikkatli olduğunu gösteren en önemli noktalardan biri dövülmüş, işkence görünmüş ve ayağı kırık bir şekilde çölde bırakılan Murphy isimli eşeği fark etmesi oldu.

Algosaibi “Murphy’i çölde bulduğumunuz da hiç kimse bakmak istemedi hatta bazıları hayvanat bahçesindeki aslanlara verilmesini söyledi. Murphy’nin durumu ve bir eşek olması nedeniyle insanların isteksizliklerine inanamadım” diye düşüncelerini ifade etti.

Birkaç ay sonra, Murphy’i Ancient Arabians’a götürmeye karar vermeden önce bir arkadaşının da yardımı ile Algosaibi, Murphy’e kalacak bir yer buldu. Algosaibi, yaralı diğer eşekler içinde bir barınak açmayı düşünüyor. Barınağın yapımının önümüzdeki ay bitmesi bekleniyor.

Arab News