Orta Doğu’ya ilham veren 10 kadın sporcu

Sporun birçok alanında başarı kaydetmiş Orta Doğu’nun cesur 10 kadını, ülkelerinde ve dünyadaki diğer kadınların sesi ve ilham kaynağı olmaya devam ediyor. İşte o 10 isim…

SINEAD EL SIBAI

Bölgesel spor sahnesine uzun zamandır kurumsal bir konumdan destek veren Sinead, sektöre büyük katkı sağladı. İsportconnect’in yaptığı bir ankette “Spor 2019’da En Etkili Kadınlardan Biri” olarak seçildi. Dubai Duty Free Tenis Şampiyonası, Dubai Duty Free Irish Open ve İngiltere’deki ve İrlanda’daki büyük at yarışlarının sponsorluklarını da içeren Dubai Duty Free’nin tüm önemli etkinliklerinde önemli bir rol oynadı.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Dubai Duty Free (@dubaidutyfree)’in paylaştığı bir gönderi ()


FARIDA OSMAN

Mısırlı atlet, bölgedeki en iyi profesyonel yüzücülerden biri olarak adını duyurdu. Kelebek ve serbest stilde kendisini kanıtlamış bir isim. Farida kariyeri boyunca birçok rekor kırdı. Tüm kelebek, serbest stil ve sırtüstü yarışmalar için üst düzey ulusal rekorların yanı sıra 50m ve 100m kelebek stilde Afrika rekorlarına sahip.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Farida Osman (@farida_osman)’in paylaştığı bir gönderi ()


RANEEM EL WELEILY

Mısır, hem kadınlarda hem de erkek yarışmacılarda squash dünyasına hükmediyor. Şu anda, kadınlar için en iyi 10 PSA Dünya Sıralaması, ilk üç sırayı alan dört Mısırlı oyuncudan oluşuyor. Raneem El-Weleily ise en üst sıralarda yer alıyor. 2014 ve 2016’da World Open’da iki kez finalist olurken 2017 finalinde Mısırlı Nur El Sherbini’yi yenerek Dünya Şampiyonu oldu.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Raneem Elwelily (@raneemelwelily)’in paylaştığı bir gönderi ()


ZAHRA LARİ

Zahra, başörtü ile yarışan dünyanın ilk buz patencisi olmanın yanı sıra geçen yılki kış müsabakalarına katılan ilk Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) buz patencisi. BAE’nin Uluslararası Paten Birliğine katılan ilk Arap devleti olma misyonunu yönetti ve yaklaşık 100 tane emirlik kadının buz pateni öğrenmelerine katkıda bulundu.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Zahra Lari (@zahralari)’in paylaştığı bir gönderi ()


INÈS BOUBAKRI

Tunuslu atlet bir folyo ustası ve iki kez Olimpiyat katılımcısı. 2012 Londra Olimpiyat Oyunlarına katılıp çeyrek finale kadar geldi. Dört yıl sonra, Rio De Janeiro’daki 2016 Olimpiyat Oyunları’nda, bronz madalya kazandı. Olimpiyatlarda bu madalyayı kazanan ilk Tunuslu kadın oldu.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Ines Boubakri (@ines_boubakri)’in paylaştığı bir gönderi ()


NADA ASKAR AL NAKBI

Emirlik vatandaşı, BAE ve bölgedeki kadınlar için sporu teşvik etmede büyük rol oynuyor. Al Nakbi Yüksek Düzenleme Kurulu ve Arap Kadınlar Spor Turnuvası (AWST) için Başkan Vekilliği görevini yürütüyor. Ayrıca Al Nakbi İcra Kurulu Başkanı ve Şarika Kadın Spor Vakfı Genel Müdürü.

HASSIBA BOULMERKA

Hassiba Boulmerka Olimpiyat şampiyonluğunu kazanan ilk Arap kadın olarak ikonik bir Arap atlet. Ayrıca dünya şampiyonasında Dünya Atletizm Şampiyonu olan ilk Afrikalı kadın.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

SPORTALLY (@sportally)’in paylaştığı bir gönderi ()


RUQAYA AL-GHASRA

Bahreynli sporcu bir kısa mesafe koşucusu ve Körfez’i 2004 yılında Olimpiyat Oyunları’nda temsil eden ilk kadınlardan biriydi. 2006’da Doha’daki Asya Oyunları’na katıldı ve Kadınlar 200 metre yarışını kazandı. Bu, Bahreyn’in ilk büyük uluslararası atletizm altın madalyası.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

رقية الغسرة (@ruqaya_alghasra)’in paylaştığı bir gönderi ()


RANI ELWANI

Olimpik yüzücü Mısırlı Rania Elwani, eski bir Afrika rekortmenidir. 1992, 1996 ve 2000 Olimpiyatları’nda Mısır için yüzdü. 2004 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne üye oldu. 2010’dan bu yana, Dünya Anti-Doping Ajansı Sporcu Komitesi’nin bir üyesi.

MAHASSEN HALA

Mahassen, halterde ve diğer birçok uluslararası yarışmada Lübnan’ı temsil eden ilk kadın. Mahassen, Lübnan’ı 2018 Akdeniz Oyunları’nda temsil etti ve Lübnan’ın Olimpiyat Halteri’nde ilk uluslararası madalyasını kazandı.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Mahassen Hala Fattouh (@mahassenhala)’in paylaştığı bir gönderi ()


Emirates Woman