Abu Dabi Veliaht Prensi Yemen Başbakanı ile görüştü

Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nehyan, Yemen Başbakanı Muin Abdulmelik ile bir araya gelerek, iki ülke arasındaki ilişkiler ve Yemen’deki son gelişmeler hakkında görüştü.

Söz konusu görüşmede, Yemen ve halkının karşılaştığı zorlukların üstesinden gelmesi ve istikrar ile güvenliğin sağlanması için Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) insani kalkınma programlarına yönelik sarf ettiği çabalar gözden geçirildi.

Yemen halkını destekleme, ülkede güvenlik ile istikrarı sağlama konusundaki kararlılığını yineleyen Şeyh Muhammed bin Zayid, asil devlet yaklaşımıyla Arap halklarının çıkarlarını destekleme ve Arap ulusal güvenliğini korumaya devam edileceğini vurguladı.

Yemen Başbakanı ise BAE tarafından Yemen ve halkına yardım amacıyla kalkınma, insani, güvenlik ve ekonomik düzeylerde yürütülen çabalara övgüde bulundu. Başbakan, BAE’nin Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu’ndaki varlığını da takdir etti.

Yemen resmi haber ajansı Saba’nın verdiği habere göre Abdulmelik, Yemen ve BAE’nin Husi darbesinin bertaraf edilmesi, barışın sağlanması, savaşın sona ermesi ve Yemenlilerin çektiği acıların hafiflemesi için İran’ın mezhep projesine karşı ortak kaderiyle mücadele etmeleri nedeniyle bu ziyaretin tarihi öneme sahip olduğunu söyledi.

Abu Dabi Veliaht Prensi Putin ile telefonda görüştü

Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nehyan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, ikili işbirliğine ilişkin konuları ele alındı ve Basra Körfezi’ndeki durumla ilgili görüşler paylaşıldı.

Ayrıca, Körfez bölgesi ve Ortadoğu’da güvenlik ve istikrarı sağlamak için iki ülke arasındaki koordinasyon ve ortak eylemin önemi vurgulandı.

Fransa Donanması Komutanı ile bir araya geldi

Abu Dabi Veliaht Prensi, dün, Fransa Donanması Komutanı Amiral Christophe Prazuck ile görüştü.

Abu Dabi’de yapılan görüşmede, savunma ve askeri ilişkilerde iki ülke arasındaki işbirliği ve ortak koordinasyonun geliştirme yolları üzerinde duruldu. Bununla birlikte, bölgedeki ortak ilgi ve gelişmelerle ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Şarkul Avsat