Dubai havaalanlarında, 2020’de tek kullanımlık plastikler yasak

Dubai Havaalanları (DXB), bugün dünyanın en işlek uluslararası havalimanındaki tüketici alanlarında tek kullanımlık plastiklerin yasaklanma taahhüdünü açıkladı. Uygulama 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girecek.

Dubai Havalimanları, her yıl çevre üzerindeki etkisini sınırlandırmak için 43 bin tondan fazla kağıt, cam ve diğer atıkları geri dönüştürüyor. Yalnızca son altı ayda, Dubai Havalimanları, 16 tonluk tek kullanımlık plastik şişe, şişe kapağı topladı ve elden çıkardı.

Dubai Havalimanları Ticari Genel Müdür Yardımcısı Eugene Barry, “Yılda yaklaşık 90 milyon kişiye ev sahipliği yapan bir havaalanında, tüketici alanlarındaki tek kullanımlık plastikleri ortadan kaldırarak somut bir fark yaratabileceğimize inanıyoruz. Bugün bu amaca ulaşmak için tüm imtiyaz ve misafirperverlik ortaklarımızla birlikte çalışmak için bir taahhütte bulunuyoruz.” dedi.

Bu taahhüdün bir işareti olarak, geçen hafta Dünya Çevre Günü Dubai Havaalanları (DXB)’de faaliyet gösteren 106’dan fazla işletmeyle birlikte, çevreye zarar verebilecek uygulamaları ve malzemeleri ortadan kaldırarak yapılabilecek olumlu etkiyi göstermek için işbirliği yaptı.

Plastik kapların, torbaların ve kağıt makbuzların yasaklanması dahil olmak üzere çeşitli tedbirler alındı. Eliminasyon çabalarına dahil edilen en çok kullanılan tek kullanımlık plastiklerden biri pipetlerdir ve yalnızca bir günde, sözde 30 bin metrelik plastiğe eşdeğer 150 binden fazla pipetin dağıtımını engelledi.

WAM