Siyah kına zehirli mi?

İnsanlar popüler bayram geleneğinde ellerini kına için hazırlarken Dubai Sağlık Kurumu,  yasa dışı siyah kınaların zararlı etkileri konusunda uyarıda bulundu.

Yetkiler, Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) birkaç yıldır yasaklanan siyah kınanın büyük bir sağlık tehlikesi olduğunu ve müşterileri yalnızca onaylı ürünler kullanmaya çağırdığını yineledi.

Kadınların ellerini ve ayaklarını süslemek için kullandıkları doğal boyanın çeşitleri, ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilecek kimyasal maddeler içeriyor.

 

Sağlık uzmanları, kına dövmesine siyah bir ton ekleyen boya para-fenilendiamin (PPD) kullanımının kabarıklığa, açık yaralara, yara izlerine neden olabileceğini ve hatta birisinin alerjisi varsa ölümcül sonuçlara yol açabileceğini söyledi. Yan etkilerine rağmen siyah kına çok popüler çünkü doğal kınadan daha koyu renklidir ve daha uzun süre kalabiliyor.

Güzellik uzmanları, arzu ettikleri koyu renk sonuçlarını elde etmek için insanların, siyah çayı veya kahveyi doğal kına ile karıştırabilir ve koyu kırmızı bir renk için hibiscus(narçiçeği) ekleyebileceklerini söylüyor.

The National