30 cinayet işlediğini itiraf eden teröriste takipsizlik kararı

Belçika mahkemesi, Somali’de 30 cinayet işlediğini itiraf etmesine rağmen, Fransız terörist Raşid bin Omri hakkında (46) kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verdi.

Raşid’in avukatları Hamid el-Abuti ve İsa Gultaslar, soruşturmayı durdurma kararının Nisan ayı sonunda alındığını ​​ve Belçika savcılığının belirtilen dönemde temyiz başvurusunda bulunmadığını bildirdi. Avukatlar konuya ilişkin daha detaylı bir yorum yapmaktan da kaçındı.

Brüksel Mahkemesi, Mart 2015’te, Raşid’e Eş-Şebab lideri olduğu suçlamasıyla 18 yıl hapis cezasına çarptırdı.

KANIT BULUNMADI

Eş-Şebab saflarına 2011’de katılan Raşid, şu anda Belçika’daki Itter hapishanesinde radikal mahkumlar için ayrılan özel kısımda bulunuyor.

Duruşması sırasında, Raşid, özellikle Belçika’daki radikal ideolojiye sahip gençleri silah altına almak daha sonra Somali’ye giderek orada bir hücre kurmakla suçlandı.

Raşid’in avukatlarından el-Abuti, müvekkilinin Somali’deki çatışmalar sırasında 30 kişiyi öldürdüğünü itiraf etmesi nedeniyle bu dosyanın Ceza Mahkemesi’nin yargı alanına girmediğini söyledi.

Ancak dosyanın başka bir mahkemeye sevk edilmesi ek gecikmelere yol açabilir ve avukatları serbest bırakılması için başvuruda bulunabilirdi. Bu nedenle, Raşid’in itiraflarının avukatların savunma stratejisi çerçevesinde geldiği düşünülebilir.

Savcı söz konusu cinayetle ilgili yeni bir adli soruşturma başlattı.

Müfettişler, bu itiraflar hakkında kanıt bulmak için Somali’nin komşusu Kenya’ya gitti. Ancak herhangi bir kanıt bulunamadı ve mahkeme Raşid hakkında takipsizlik kararı verdi.

Raşid, 4 Temmuz 2013’te Kenya’dan Somali’ye geçerken yakalanmıştı.

Şarkul Avsat