BMGK, Husilerin Suudi Arabistan’daki petrol tesislerini hedef almasını kınadı

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi (BMGK), İran destekli Husilerin Suudi Arabistan’daki Duvedmi ve Afif kentlerindeki petrol tesislerine yönelik saldırılarını kınayarak, bu tür saldırıların bölgesel güvenliğin yanı sıra Suudi Arabistan’ın ulusal güvenliği için ciddi bir tehdit oluşturduğuna vurgu yapıldı.

BMGK tarafından yapılan yazılı açıklamada, Husilerin Suudi Arabistan’daki tesislere düzenlediği saldırının kınandığı belirtilerek, “Bu tür saldırılar hem Suudi Arabistan’ın milli güvenliğine hem de bölgesel güvenliğe tehdit oluşturmakta ve Yemen’de BM’nin öncülüğündeki siyasi süreci baltalamaktadır” denildi.

BMGK ayrıca, BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’e tam destek verdiklerini ifade ederek, Yemen’deki tüm taraflara yapıcı ve sürekli bir şekilde Griffiths ile çalışma çağrısında bulundu.

Griffiths’in Stockholm Anlaşması’nın uygulanması ve Yemen’de siyasi çözümün desteklenmesi konusunda yürüttüğü çabalara saygı duyulduğu ifade edilirken, tüm taraflar Hudeyde Anlaşması’nın tamamen uygulanması için ilgili adımları atmaya davet edildi.

BM Hudeyde Anlaşması’nı Destekleme Misyonu’na (UNMHA) olan ihtiyacın vurgulandığı açıklamada,  tüm taraflara UNMHA’ya gerekli tüm destek ve yardımı sağlama çağrısı yapıldı.

Yemen’in bazı bölgelerinde gerginliğin yeniden artmasından ve çatışmalar nedeniyle can kayıpları ile yaralanmalar olmasından duyulan endişe ifade edilirken, tüm taraflara siviller ile altyapının korunmasını sağlamak ve uluslararası insancıl hukuk çerçevesinde yükümlülüklere uymak için olası tüm adımları atma çağrısı yinelendi.

Ayrıca, yakıt ve yiyecek de dâhil olmak üzere insani yardım akışına yönelik tüm bürokratik engellerin kaldırılmasının yanında Yemen limanları ve erişim yollarının etkin ve sürdürülebilir bir şekilde çalışmasını sağlama çağrısı yapıldı.

Açıklamada, “BMGK üyeleri, Yemen’in birliği, egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne güçlü bağlılığını yenilemiştir” ifadesi de kullanıldı.

Şarkul Avsat