Cezayir’in eski Başbakanı bugün mahkemeye çıkıyor

Cezayir Başsavcılığı’ndan dün yapılan açıklamada, tedbir amaçlı olarak cezaevinde tutulan milyarder Muhyiddin Tahkut ve aile üyelerinin yargılandığı yolsuzluk davası kapsamında aralarında eski başbakan ile mevcut ve eski bakanların da bulunduğu 45 kişinin soruşturulduğu belirtildi.

Yapılan diğer açıklamalar da Cezayir’in eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın kardeşi Abdurrahim Buteflika’nın 37 yıldır bulunduğu görevinden alındığı yönünde. Ayrıca Askeri Mahkeme’nin 3 subay hakkında devlet sırlarını ifşa etme suçu nedeniyle idam kararı verdiği belirtildi.

Buteflika ailesine yakın bir kaynak, ‘Nasır’ ismiyle tanınan Abdurrahim Buteflika’nın uzun süredir bulunduğu Mesleki Eğitim Bakanlığı Genel Sekreterliği görevinden emekli edildiğini belirtti. Kaynak, 2 Nisan’da abisinin görevden istifa etmesi ve küçük kardeşi Said’in ordu yönetimine ve devlete karşı komplo kurma suçlarından hapsedilmesi sonucunda oluşan yeni ailevi durum nedeniyle Bakanlık ile ilişiğinin kesilmesini, Buteflika’nın kendisinin talep ettiğini söyledi. Ayrıca Buteflika’nın göreve geldiği 1999 yılından bu yana Cumhurbaşkanı Danışmanı olarak görev yapan en küçük kız kardeşleri Zuhur da görevden alındı.

Nasır ve Zuhur, iki hafta önce Buteflika yönetimi boyunca ikinci adam olan Said Buteflika’yı ziyaret etmek üzere Buleyde Askeri Cezaevi’nin önünde bir araçtan inerken birlikte görülmüştü. Said Buteflika, eski İstihbarat Müdürleri Muhammed Medin ve Beşir Tartag ile birlikte cezaevine konulmuştu. Daha sonra aynı suçlama ile İşçi Partisi Lideri Louisa Hanoune de hapsedilmişti.

Kaynak ayrıca Buteflika ailesinin medyada yolsuzluk davasıyla anılmaktan oldukça rahatsızlık duyduğuna, bu nedenle gözlerden uzak, ‘sükûnet içerisinde yaşamaya karar verdiklerine’ işaret etti. Aralarında eski Cumhurbaşkanı’nın da bulunduğu Buteflika ailesinin vefat eden annelerinin evinde yaşadığını bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı’ndan geçen pazartesi günü yapılan açıklamada yargı biriminde önemli değişiklikler yapıldığı bildirildi. Açıklamaya göre Geçici Cumhurbaşkanı Abdulkadir Salih tarafından yapılan değişiklikler arasında Jandarma Komutanı Gali Bilkasir’in eşi Tipaza’daki Temyiz Mahkemesi Başkanı Fetiha Buhars’ın görevden alınması da bulunuyor. Açıklamada ayrıca Yargıtay Birinci Başkanı Süleyman Bedevi’nin de görevden alındığı bildirildi. Cezayirliler protestolarda Bedevi’nin Buteflika tekerlekli sandalyeye mahkum vaziyetteyken dördüncü döneme seçildiğinde, vekaleten Cumhurbaşkanlığı yeminini okuduğu sırada çekilen fotoğrafını kullanıyor.

Cezayir Başsavcılığı, Sidi M’Hamed Cumhuriyet Mahkemesi’nde, şu an tedbir amaçlı cezaevinde tutulan milyarder Muhyiddin Tahkut ve aile üyelerinin yargılandığı yolsuzluk davası kapsamında aralarında eski Başbakan Ahmet Uyahya, mevcut ve eski bakanların bulunduğu 45 kişinin soruşturulduğunu belirtti.

Alman haber ajansı DPA’nın haberine göre Cezayir Askeri Mahkemesi, istihbarat ve güvenlik hizmeti görevlerinden alınan üç subayın devlet sırlarının açıklanması ve yabancı taraflarla temaslarda bulunulması suçlarından idam edilmesine karar verdi.

Şarkul Avsat