Görme engelliler için dijital Kur’an-ı Kerim icat etti

Suudi Arabistanlı girişimci Meshal el Harasani, görme engellilerin Kur’an okumasını kolaylaştırmak için dijital Kur’an geliştirdi.

Görme engelliler, hayatları boyunca birçok zorlukla karşı karşıya kalıyorlar ve bu zorluklar arasında kutsal kitap olan Kur’an’ı okumak da yer alıyor.

Kral Abdulaziz Üniversitesi’nde danışman olan 30 yaşındaki mucit, 13 yaşından beri yeni bir şeyler yaratmak ile ilgileniyor. Dijital Kur’an, el Harasani’nin sosyal ve insani yardım konusunda yaptığı 50 buluşun sonuncusu olarak yerini aldı.

GÖRME ENGELLİ EKİBİYLE İCAT ETTİ

El Harasani, dijital kitabın, körler alfabesi ile yazılan Kur’an’ın normal versiyonuna kıyasla, görme engelli olanların Kur’an okuma sürecini kolaylaştırdığını düşünüyor.

El Harasani, Kur’anı dijitalleştirmek için ilhamı, özel ihtiyacı olan insanlar için Medine’de düzenlenen Kur’an öğretme seminerinden aldığını dile getiriyor.

Dijital Kur’an kitabının bu sene içinde tamamlanması bekleniyor. El Harasani, dijital kitabın yapım aşamasında beraber çalıştığı ekibin bir kısmının görme engelli olduğunu söyledi.

Arab News