İran Devrim Muhafızları, komutanlarının kaçtığı iddialarını yalanladı

İran Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) dün, son haftalarda bazı komutanların “tutuklandığı ve kaçtığı” yönündeki haberlere “yalanlar ve söylentiler” yanıtını verdi. Söz konusu haberlere ilişkin yapılan ilk resmi açıklamada DMO Sözcüsü Ramazan Şerif, “Bunlar kamuoyunu hedef alan düşmanca taktiklerin bir tekrarıdır” ifadesini kullandı.

Şerif, ismi geçen komutanların son değişikliklerden sonra yeni görevler üstlendiklerini iddia ederek “DMO’da yeni makamlarda faaliyet gösteriyorlar. Yeni görev ve sorumluluklar üstlendiler. Bu konuda henüz bilgi verilmedi” dedi. Şerif söz konusu komutanların neden eski görevlerinden alındıklarını ise açıklamadı.

Söz konusu olay, İran Dini lideri Ali Hamaney’in sürpriz kararıyla, DMO Genel Komutanlığı’na Muhammed Ali Caferi’nin yerine yardımcısı Hüseyin Selami’nin getirilmesi ve öncesinde DMO Genel Komutan Yardımcılığı’na Ali Fedevi, Genel Koordinatörlüğü’ne Muhammed Rıza Nakdi ve DMO İstihbarat Başkanlığı’na Hüseyin Taib’in atanmasıyla yaşanan büyük sarsıntıdan 6 hafta sonra gerçekleşti.

ABD’nin DMO’yu yabancı terör örgütleri listesine koymasından iki hafta sonra gerçekleşen Hamaney’in bu hamlesi, DMO’da kartların yeniden karıldığı şeklinde yorumlandı.

Beyaz Saray’ın adımını “stratejik bir hata” olarak nitelendiren DMO Sözcüsü Şerif, hükümetin ve parlamentonun ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nı (CENTCOM) terör örgütleri listesine ekleme kararına övgüde bulundu.

Yapılan değerlendirmeler DMO’nun genellikle komutanları hakkındaki yolsuzluk veya kaçtıkları yönündeki haberlere önceden cevap vermekten kaçındığı yönünde.

İran rejiminin “düşmanları” ve rejimi eleştiren medya kuruluşlarına suçlayıcı ifadeler kullanarak DMO komutanları ve aileleri ile ilgili gelişmelerin “söylentiden” ibaret olduğunu belirten Şerif, “Nassiri, Rebii ve Tulayi gibi DMO komutanlarının ülkeden kaçtığı ya da tutuklandıkları şeklindeki haberler çirkin birer yalandır” diye konuştu.

Şerif bu açıklamalarıyla İran basınında çıkan DMO’nun eski Stratejik İşler Yardımcısı Muhammad Tulayi’nin İran’dan ayrılmaya çalışırken tutuklandığına dair haberlere atıfta bulundu. ABD merkezli “Radyo Farda” adlı radyo istasyonu edinilen bilgilere göre Tulayi, İran’ın nükleer programının arşivlerini İsrail’e kaçırmakla suçlandı.

Söz konusu program arşivleri, geçen yıl nisan ayında ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmadan çekildiğini duyurmasından birkaç gün önce, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından duyurulmuştu. Netanyahu, belgelerin Mossad tarafından İran topraklarında yürütülen operasyonlarla başkent Tahran’ın güneyindeki bir tesisten elde edildiğini söyledi.

DMO geçen ay Dini Lider Hamaney, Cumhurbaşkanı ve milletvekilleri gibi başkent Tahran’daki resmi isimlerin evlerinin yanı sıra siyasi ve stratejik noktaların korunmasından sorumlu olan DMO’nun istihbarat servisine bağlı Ensar biriminin komutanı Ali Nassiri’nin görevden alındığını duyurdu. Basında çıkan haberlerde ayrıca DMO üyelerinin davranışlarını kontrol etmekten sorumlu olan izleme organının eski asistanı olan Mustafa Rebii’nin tutukladığı da belirtildi. Geçtiğimiz ayın başlarında basında yer alan haberlerde, Rebii’nin görevden alındığı ve herhangi bir göreve atanmadan yerini Rıza Süleymani’ye bıraktığı aktarılmıştı.

Nisan 2015’teki haberler, İran istihbarat servisindeki üst düzey yetkililerin infaz edildiğini ortaya çıkarmıştı. İnfaz edilen üst düzey yetkilerden biri DMO istihbarat servisindeki İsrail dosyasından, diğeri de İran İstihbarat Bakanlığı’ndaki İsrail dosyasından sorumluydu.

Şarkul Avsat