Kanada Başbakanı Justin Trudeau

Çin, Kanada Başbakanı Trudeau’nun diyalog talebini görmezden geldi

Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun ofisinden yapılan açıklamada, Çin’in iki ülke arasındaki artan diplomatik gerginliği sona erdirmek için Başbakan tarafından yapılan kişisel diyalog talebini görmezden geldiğini açıkladı.

Başbakanlık Sözcüsü Chantal Gagnon’un aktardığına göre Kanada Başbakanı, Çin’de tutuklu bulunan Kanadalıların derhal serbest bırakılması hakkında ‘şahsen’ görüşmek için Li Keçiang ile Ocak ayında temas kurmak istedi.

Sözcü, ayrıca Trudeau’nun uyuşturucu kaçakçılığı nedeniyle ölüm cezasına çarptırılma ihtimalleri olan bir başka iki Kanadalı için de görüşmek istediğini belirtti.

Çinli teknoloji şirketi Huawei’nin sahibinin kızı ve Mali İşler Direktörü (CFO) Meng Wanzhou 1 Aralık 2018’de Kanada’nın Vancouver şehrinde  ABD’nin İran’a uyguladığı ambargoyu delme suçlamasıyla gözaltına alınmıştı.

Bu olayın hemen ardından Kanadalı eski diplomat Michael Kovrig ile iş adamı Michael Spavor Çin’de devlet sırlarını çaldıkları gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

Çin, Uluslararası Kriz Grubu’nda (ICG) çalışan iki Kanadalı’yı casusluk yapmakla suçlarken, Kanada Başbakanı, söz konusu kişilerin siyasi nedenlerle suçlandığını dile getirmişti.

10 milyon Kanada doları kefaletle serbest bırakılan Meng, hala Vancouver’da bulunuyor. 2020 başlarında başlaması planlanan duruşmada, ABD’ye iade konusunun görüşülmesi bekleniyor.

Söz konusu olaylar sonrası Kanada ve Pekin arasındaki ilişki gerildi.

Çin, Kanada’nın milyarlarca dolar değerindeki kanola tohumlarının ülkeye girişini engelledi.

Öte yandan Kanada Dışişleri Bakanı Christia Freeland da geçtiğimiz ay Wang Yi ile temasa geçmeye çalıştı ancak başaramadı.

Şarkul Avsat