Moskova, İdlib bölgesinde ateşkesin devam edeceğini duyurdu

Rus ordusundan, dün yapılan açıklamada, son haftalarda başta Heyetu Tahriru’ş Şam (HTŞ) olmak üzere İdlib’te konuşlanan muhalif birlikler ve Suriye ordu kuvvetleri arasında gerilimin arttığı bölgede ateşkesin devam edeceği bildirildi.

Rus Uzlaşı Merkezi  tarafından Suriye’de çatışan taraflara ilikin yapılan yazılı açıklamada “Türkiye ve Rusya’nın aracılık ettiği ve Rus tarafının girişimiyle yürürlüğe giren İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde 12 Haziran’da ateşkes ilan edildi” ifadeleri kullandı.

Açıklamaya göre anlaşmadan sonra İdlib’teki bombalamaların sayısında önemli oranda azalma yaşandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu düzenlediği basın toplantısında “Şu anda tam olarak ateşkes sağlandı demek mümkün değil ama bu konuda Rusya ile beraber ciddi ve samimi gayretlerimizin olduğunu söylemek isterim” diye konuştu.

Çavuşoğlu’nun açıklamaları, Türkiye Savunma Bakanlığı’nın İdlib’teki gözlem noktasında 3 askerinin yaralandığını açıklamasının ardından geldi.

Savunma Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada Suriye hükümet güçleri tarafından, kontrol edilen gözlem noktasının hedeflendiği ve bazı ekipmanların hasar gördüğü belirtildi.

Çavuşoğlu söz konusu saldırıların durması için Rusya’nın ve İran’ın garantör olarak gerekli baskıyı kurması gerektiğine işaret ederek Türkiye’nin ne gerekiyorsa yapacağını söyledi.

HTŞ’nin kontrolü altındaki İdlib son haftalarda Suriye rejimi ve Rusya’nın hava saldırılarına maruz kalıyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) verilerine göre nüfusu 3 milyonu geçen bölgede artan son gerilim nedeniyle nisan ayının sonundan bu yana 360 sivil öldü.

2011’den bu yana 370 binden fazla insanın öldürüldüğü ve milyonlarcasının da yerinden edildiği belirtiliyor.

Şarkul Avsat